Ab Baars Trio / Baars-Henneman Duo

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon, To Tu, Warszawa
Data: 
06.04.2016
Godzina: 
20:30

Od 25 lat są oni jednymi z wiodących reprezentantów muzyki improwizowanej w Holandii. Współpracowali m.in. z Cecilem Taylorem, Fredem Frithem, Kenem Vandermarkem czy z zespolem The Ex. 6-go kwietnia, w Pardon, To Tu odbędą się dwa koncerty poświecone holenderskiej muzyce improwizowanej na których wystąpią: klarnecista i saksofonista Ab Baars, altowiolistka Ig Henneman, kontrabasista Wilbert de Joode oraz perkusista Martin van Duynhoven.

Ab Baars, holenderski saksofonista, klarnecista, kompozytor i improwizator. Od z górą dwudziestu lat prowadzi własne trio oraz duet z Ig Henneman, choć najbardziej znany jest jako saksofonista ICP Orchestra.

Przez lata grał, koncertował i nagrywał z najbardziej cenionymi muzykami świata jazzu i free improvu: Hanem Benninkiem, Jaapem Blonkiem, Alberto Braidą, Anthonym Braxtonem, Johnem Carterem, zespołem The Ex, Sonic Youth, Cecilem Taylorem, Rogerem Turnerem, Kenem Vandermarkiem, Michiyo Yagi czy Mishą Mengelbergiem.

Ab Baars i Ig Henneman są jednymi z wiodących reprezentantów muzyki improwizowanej w Holandii. Ich program opiera się na improwizacji ale też na kompozycjach pisanych przez Baars i Henneman i całkowicie improwizowany materiał.

Ab Baars Trio formowało się już od roku 1990 poprzez wielokrotną współpracę między Abem Baarsem, Martinem van Duynhoven (perkusja) i Wilbertem de Joode (bas).

Wszyscy trzej mają długie i różnorodne historie muzyczne, które obejmują zarówno świat jazzu ale nie tylko. Współpracowali z pianistą Cecilem Taylorem, gitarzystą i kompozytorem Fredem Frithem, czy z holenderską grupą The Ex. Choć związek między tymi przedsięwzięciami wydaje się być znikomy, istnieje silna więź poprzez wspólny mianownik jakim jest oddanie się improwizacji.

"Muzyki nie powinno się kategoryzować, nadawać etykietek. Doznaje inspiracji poprzez obcowanie z malarstwem, rzeźbą, wiatrem, poezją, odgłosami samochodów, grą aktorską, etc. Te doświadczenia staram się przetwarzać w mojej muzyce, a improwizacja to najlepsza forma by to zrobić. a to staram się canalise do oryginalnej muzyki. I do dziś improwizacji była najlepsza forma to zrobić ", mówi Baars.

CO? – Ab Baars Trio / Baars-Henneman Duo
KTO? – Ab Baars Trio: Ab Baars, Wilbert de Joode, Martin van Duynhoven / Baars-Henneman Duo: Ab Baars, Ig Henneman
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 06/04/2016, 20:30
BILETY? – 40 zł