36. Pociąg do Jazzu: Quartet Ciesielski / Tuźnik / Brun / Schmidt

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Jazz Club Bagatella, Darłowo
Data: 
18.11.2011

36. Pociąg do Jazzu

Quartet Ciesielski / Tuźnik / Brun / Schmidt

Michał Ciesielski - saksofon

Artur Tuźnik - pianino

Emil Brun Madsen - kontrabas

Rasmus Schmidt - perkusja

Michał Ciesielski - absolwent szkoły muzycznej Gdańsku w klasie saksofonu klasycznego Adama Wendta i Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie saksofonu jazzowego Macieja Sikały. Obecnie studiuje w Codarts University for the Arts w Rotterdamie. Inspiruje się różnymi stylami muzycznymi od muzyki klasycznej poprzez rock i reggae, aż po muzykę elektroniczną i d'n'b próbując przenieść ich elementy na grunt jazzu. W swojej grze zwraca szczególną uwagę na aspekty brzmieniowe, łącząc je z silną melodią, rytmiką oraz ekspresją. Współpracował lub współpracuje z zespołami: Homemade Quintet, No Quartet, Fra Fra Sound (Holandia), Jan Konop Big Band oraz Big Band AM w Gdańsku, White Tie Orchestra, Wojciech Staroniewicz A'Freak-an Project, Gosia Szmuda - Jazz dla Dzieci, Artur Dyro Executive Summary, Tangueros Balticos, chórem Jana Łukaszewskiego (trasa koncertowa po Japonii w 2007 roku oraz nominacja płyty do nagrody Fryderyka 2009). Uczestnik warsztatów m.in. z Eddie Danielsem, Seamusem Blake, Adamem Makowiczem, Leszkiem Żądło, Pawłem Gusnarem.

Artur Tuźnik - pianista wykształcony klasycznie w OSM I i II st. w Lublinie, ukończył studia licencjackie na Academy of Music and Dramatic Arts of Southern Denmark w Odense (Dania) na wydziale jazzu. Obecnie student programu European Jazz Master na Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Laureat wielu nagród na festiwalach w Polsce. Grand Prix na: V Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach, 47. Jazz nad Odrą 2011, Bielska Zadymka Jazzowa 2010, Novum Jazz Festival 2008 w Łomży. Doskonalił swoje umiejętności pod okiem wielu artystów skandynawskich i amerykańskich, wśród nich między innymi: Brad Mehldau, Jeff Ballard, George Colligan, Tony Malaby, Francois Thiberge, czy Erik Orum von Spreckelsen. W jego grze można doszukać się inspiracji tradycją hardpobową ale również muzyków wywodzących sie z bardziej awangardowych kręgów, m.in. współczesnej sceny nowojorskiej i skandynawkiego free jazzu. Dzięki temu prezentuje on oryginalny styl charakteryzujący się zarówno mocno osadzonym time'm jak i zaawansowaną, nowoczesną harmonią. Artur Tuźnik pomimo młodego wieku ma już na koncie współpracę z wybitnymi postaciami skandynawskiej sceny jazzowej, m.in. Anders Mogensen, Kresten Osgood, Thomas Franck, Morten Lund, Jan Harbeck czy Frederik Kronkvist. Oprócz tego, Artur współpracował z big bandami Royal Swing Band, Tip Toe, 1748 Big Band i chórami gospel, w tym Able Gospel Choir. Artur ma na koncie 2 wydane płyty: Tomasz Licak/Artur Tuźnik Quintet (BlackOut 2011) oraz "Last Call" - Outbreak Quartet (Radio Katowice 2010).

Emil Brun Madsen - student kompozycji na Carl Nielsen Academy of Music w Odense na wydziale jazzu. Ukończył 3 lata tejże akademii studiując grę na kontrabasie w klasie Bo Stief'a. Wszechstronny kontrabasista i basista. Brał udział w wielu warsztatach prowadzonych m.in. przez muzyków takich jak: Pat Metheny, Jeff Ballard, Randy Brecker, Lee Konitz, Airto Moeria, Steve Swallow, Christian McBride, Antonio Sanchez. Niezwykle oryginalny muzyk, posiadający bardzo duże doświadczenie dzięki współpracy z czołowymi muzykami duńskiej sceny jazzowej, m.in. z Andersem Mogensenem czy Krestenem Osgood'em. Doskonale odnajduje się w wielu rodzajach muzyki, współpracuje zarówno z zespołami jazzu tradycyjnego jak również projektami free jazzowymi. Kompozytor, realizujący wiele projektów pod swoim nazwiskiem (grając kontrabasie). Członek znanego zespołu Termostat i Royal Swing Band'u.

Rasmus Schmidt - studiował pod okiem takich muzyków jak: Anders Mogensen, Jeff Ballard, Jeff Williams, Greg Hutchinson, Bob Gulotti. Współpracuje z wieloma zespołami, m.in.: Ultradyr, Krebs/Andersson/Schmidt trio, Syntax Error, Anja Kickbusch Band, Morten Christian Sekstet oraz wspólnie z gitarzystą Markiem Kądzielą tworzy Off-Quartet i Hunger Pangs, z którymi to zespołami wielokrotnie miał już okazję koncertować w Polsce a także w Niemczech i na Ukrainie. Perkusista posiadający unikalny styl, dzięki swojemu brzmieniu, wirtuozerii i muzykalności. Jest przez to muzykiem rozchwytywanym zarówno przez artystów jazzowych jak i rockowych.

Jazz Club Bagatella, godz. 20:00

bilety: 20 zł