„Rozmowa z medium” koncert Marcina Maseckiego w FIlharmonii Poznańskiej

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Wawrzyniec Skoczylas
19 grudnia o godz. 19.00 w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu będzie miał miejsce szczególny koncert. Wystąpi Marcin Masecki z towarzyszeniem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy oraz muzyków poznańskiej Filharmonii. W programie zaplanowano dwa prawykonania: „Wolność” - utwór na pianino i małą orkiestrę symfoniczną - oraz Symfonię nr 1 „Zwycięstwo” na orkiestrę dętą.
 
Marcin Masecki, pianista, kompozytor i improwizator zawsze na bakier z konwencjami i szablonami, tym razem pracuje z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy. Napisał dla niej kompozycję – wielką formę – zatytułowaną Symfonia nr 1 „Zwycięstwo”. Maseckiego wspierał merytorycznie Antoni Beksiak – muzykolog, kurator i badacz muzyki tradycyjnej. Słupecka orkiestra pod wodzą kapelmistrza Jana Jasińskiego uważana jest za jedną z najlepszych w Polsce, jednak, podobnie jak inne tego rodzaju zespoły, pozostaje poza ogólnopolskim obiegiem medialnym. Tymczasem ruch orkiestr dętych uosabia nie tylko silne wielkopolskie tradycje muzyczne, ale także fenomen społecznego zaangażowania. W ich szeregach grają muzycy-amatorzy, nierzadko należący do kolejnych pokoleń instrumentalistów, reprezentanci rodzin muzycznych. Zespoły takie są dzisiaj kontynuatorami tradycji obrzędowych, religijnych, przemysłowych, ceremonialnych i stanowią dumę miejscowych władz, a jednocześnie podejmują nowoczesny, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych model funkcjonowania. Ich występy stanowią ważkie wydarzenia w życiu małych miast i współtworzą lokalną tożsamość. W ramach wieczoru w Poznaniu, który będzie nosić tytuł „Rozmowa z medium”, wystąpi nie tylko słupecka orkiestra. W pierwszej części koncertu poznańscy filharmonicy zagrają nową wersję utworu Marcina Maseckiego Wolność – kompozycję napisaną na zamówienie Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego dla Warszawskiej Grupy „Cellonet” (dziewięć wiolonczel i pianino).

Program:
Marcin Masecki „Wolność”* (2013), wersja na pianino i małą orkiestrę symfoniczną ca. 25'
Marcin Masecki, Prekognicje Symfonii nr 1 „Zwycięstwo”** (2013) na pianino ca. 15'
Symfonia nr 1 „Zwycięstwo”** (2013) na pianino i orkiestrę dętą ca. 30'
I. Początek
II. Rozwinięcie
III. Zakończenie

 
Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy (kapelmistrz: Jan Jasiński)
Marcin Masecki – prowadzenie zespołów, pianino
Antoni Beksiak – współpraca programowa, wprowadzenie
* prawykonanie nowej wersji
** prawykonanie
 
KIEDY? 19 grudnia, godz. 19.00
GDZIE? Filharmonia Poznańska
BILETY: 15 zł - 50 zł
*Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 listopada w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej (tel. 61 853 69 35) przy ul. Wieniawskiego 1 (wejście od Auli Uniwersyteckiej) od poniedziałku do piątku w godz. 13.00–18.00.