Zróbmy wspólnie darmową salę prób! JazzGallery i Kickstarter.com - tak to się robi w USA

Autor: 
Redakcja

Jakiś czas temu pisaliśmy o komiksie poświęconym życiu i twórczości Alberta Aylera. Jego autor, Keith H. Brown zbierał środki na to przedsięwzięcie przez internet. Dziś wiemy, że mu się udało - zebrał $8 285 (choć potrzebował "tylko" 8 000). W ciągu ostatnich kiku dni twittery muzyków improwizujących zaświergotały o innej zbiórce środków - nowojorski klub Jazz Gallery postanowił otworzyć dla muzyków darmową salę prób. Z pomocą znów przyszedł internet (2.0?)

Kickstarter.com głosi, że jest największą na świecie platformą do wspierania twórczych projketów. Jak sami mówią: to nowy sposób do śledzenia i wspierania kreatywności. Różne organizacje albo osoby prywatne mogą zorganizować za ich pośrednictwem zbiórkę pieniędzy na realizację swojego nowatorskiego przedsięwzięcia. Co ciekawe, zbiórka organizowana jest na zasadzie wszystko albo nic: albo organizatorom uda się w określonym czasie zebrać całą sumę, o która się ubiegają, albo poszczególne datki wrócą do darczyńców. Dzięki temu, gdy do sukcesu brakuje tak niewiele twórca projektu nie czeka aż ktoś wrzuci grosik do skrzynki, ale staje na uszach by wypromować swoją akcję, bo już udało mu się zebrać połowę, ale jeśli przez najbliższy tydzień nie uzbiera drugiej, wtedy nie zobaczy ani grosza. Wtedy z pomocą przychodzą dziennikarze, a częściej twitter, facebook itp. 

Tym razem z tej szansy postanowiła skorzystać nowojorska Jazz Gallery. Pod hasłem "The Woodshed at Jazz Gallery" postanowili zebrać środki na darmową salę prób otwartą dla muzyków. Celem jest $20 000 zebrane do południa 12 sierpnia. W tej chwili udało się już pozyskać $8 141. Wtedy marzenie stanie się faktem. Jak skrzętnie wyliczyli powstanie tej "Drewutni") da muzykom łącznie 750 darmowych godzin prób rocznie.  

Działanie Jazz Gallery jest odpowiedzią na rosnące ceny wynajmu przestrzeni na Manhattanie i coraz trudniejszą sytuację finansową na rynku koncertowym. Aby sala prób mogła być dostępna dla muzyków za darmo, potrzebne są pieniądze na pokrycie kosztów obsługi tego miejsca.  

W zamian za datek, darczyńca może liczyć na bardzo atrakcyjne dowody wdzieczności. Datek w wysokości $10 specjalne dziękczynne video od wybranego muzyka (Ambrose Akinmusire, Gretchen Parlato, Aaron Parks, Steve Coleman). Za $25 otrzymujemy także zaproszenie na zamkniętą imprezę z udziałem artystów Jazz Galery. Za datek powyżej $50 dodatkowo otrzymujemy dodatkowo specjalną kartę, zaprojektowaną autorstwa Takao Fujioka. Za hojność >$100 mamy prawo do półgodzinnej lekcji, lub możliwości posłuchania próby (do wyboru) Gregrorie Maret, Larry'ego Granadiera, Uri Caine, Rebeci Martin, Jeffa Ballarda, Antonio Sancheza, Rudresha Mahathappy, Steve'a Lehmana, Miguela Zenona i wielu innych gwiazd jazzu. Za $5 000 dostaniemy prywatny koncert Claudi Acuny, Taylora Eigsti, tria  TILLERY (Rebecca Martin, Gretchen Parlato, Becca Stevens)  itd. (poziomów możliwego wsprarcia jest jeszcze więcej). 

Wszelkie szczegóły akcji znaleźć można tutaj. Choć chyba nad Wisłą nie jesteśmy jeszcze tak szczodrzy i ufni wobec internetu, warto pomyśleć o polskim start'upie tego typu. 

Tagi: