Zohar Fresco Quartet, Big-band Aleksandra Mazura, Aga Zaryan, Wojciech Myrczek i Paweł Tomaszewski - szósty dzień Jazzu nad Odrą

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Jazzu nad Odrą dzień szósty przed nami. 19-go kwietnia, we wrocławskim Starym Klasztorze wystąpi Zohar Fresco Quartet. Następnie, w sali teatralnej Impartu, zagra Big-band Aleksandra Mazura, po którym na scenie pojawi się Aga Zaryan & European Jazz Quartet. O 22:30 w sali kameralnej usłyszymy duet Wojciech Myrczek i Paweł Tomaszewski.

Zohar Fresco urodził się w Izraelu w rodzinie z korzeniami w Turcji, jako potomek Tamburiego Izhaka Fresco (tureckiego kompozytora żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku), co miało wpływ na jego niezwykłą osobowość muzyczną.

Fresco jest powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych na świecie perkusjonistów. Jego własny, oryginalny styl grania jest inspirowany muzyką etniczną (głównie azjatycką). Zohar Fresco współpracuje z artystami z całego świata, m.in. z Achinoamem Nini czy Philipem Glassem. Polskiej publiczności najbardziej znany jest jako członek międzynarodowego tria jazzowego Możdżer – Danielsson – Fresco. Razem nagrali cztery albumy The Time (2005), Between Us and the Light (2006), Live (2007), Polska (2013). Trio koncertuje na wszystkich kontynentach.

Aleksander Mazur założył swój big-band w roku 1993 i do tej chwili jest jego kierownikiem muzycznym i dyrygentem. Orkiestra nawiązuje do najlepszych tradycji amerykańskich. Konsekwencją takiego założenia jest dążenie do dorównania sprawdzonym wzorcom orkiestrowym: czystemu i bogatemu brzmieniu oraz pełnym inwencji partiom solowym. Tej idei jest też podporządkowany jej repertuar. Podczas koncertu big-bandu na tegorocznym JnO usłyszymy kompozycje i aranżacje Sammy`ego Nestico oraz opracowane przez Aleksandra Mazura standardy.

Aga Zaryan zadebiutowała w roku 2002 albumem My Lullaby, nagranym z grupą, w skład której weszli Tomasz Szukalski, Darek Oleszkiewicz, Michał Tokaj i Łukasz Żyta. Wybór standardów zaśpiewanych z towarzyszeniem kwartetu jazzowego w oryginalnej interpretacji przyniósł jej zainteresowanie środowiska muzycznego. W kolejnych latach występowała w klubach i na licznych festiwalach w Polsce i na świecie. W roku 2006 Aga Zaryan wystąpiła w Warszawie na JVC Jazz Festiwal, otwierając swoim występem koncert Branforda Marsalisa. W tym samym roku ukazał się album Picking Up the Pieces, który uzyskał status dwukrotnej platynowej płyty.

Najnowsza płyta Remembering Nina & Abbey, nagrana w Stanach Zjednoczonych, ukazała się jesienią 2013 roku, w 10. rocznicę śmierci Niny Simone i jest powrotem do pierwszych fascynacji muzycznych Agi Zaryan. To nowe interpretacje kompozycji, które na trwałe zapisały się w historii muzyki. Bohaterkami albumu są Nina Simone i Abbey Lincoln. Ten właśnie ten program usłyszymy na festiwalu JnO. Ponieważ w tym roku mija setna rocznica urodzin wspaniałej Lady Day czyli Billy Holiday, Aga Zaryan przygotowuje specjalny program poświęcony jednej z największych wokalistek w historii jazzu.

Myrczek & Tomaszewski to duet improwizujący. Tworzą go młodzi, ale już uznani muzycy jazzowi: wokalista Wojciech Myrczek i pianista Paweł Tomaszewski. Siła duetu tkwi w przenikaniu się dwóch indywidualności, które emanują charyzmą, muzyczną pomysłowością i dbałością o każdy dźwiękowy szczegół. Prowadzą muzyczny dialog, nie stroniąc od niebanalnej piosenki, szalonej improwizacji, chwil zadumy.

CO? - Zohar Fresco Quartet / Big-band Aleksandra Mazura / Aga Zaryan & European Jazz Quartet / Myrczek & Tomaszewski
KTO? - Zohar Fresco Quartet: Zohar Fresco, Tomer Bar, Mark Moshayev, Christos Barbas / Big-band Aleksandra Mazura / Aga Zaryan & European Jazz Quartet: Aga Zaryan, Michał Tokaj, David Dorůžka, Michał Barański, Łukasz Żyta  / Wojciech Myrczek, Paweł Tomaszewski
GDZIE? - Stary Klasztor / Sala teatralna Impart / Sala kameralna Impart, Wrocław
KIEDY? - 19/04/2015, 16:00 / 19:00 / 22:30
BILETY? - 70 zł / 120 zł - 100 zł - 80 zł / 50 zł - 40 zł

Tagi: