Znamy program zimowej odsłony 23. festiwalu Jazz Jantar

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Przed nami pierwsza w tym roku odsłna 23. festiwalu Jazz Jantar. W dniach 7-9 lutego w gdańskim klube Żak wystąpią  Ochepovsky Project, Krzysztof Herdzin, Tomasz Dąbrowski FREE4ARTS, Kendrick Scott Oracle, Marcin Pater Trio oraz Maciej Obara Quartet.

Ochepovsky Project to ośmioosobowy ensemble, na czele którego stoi mieszkający od kilku lat w Pradze rosyjski gitarzysta Igor Ochepovsky. Inspirowany brzmieniem i atmosferą Brooklynu skład gra przesycony chwytliwym groovem, nowoczesny jazz progresywny, w którym elementy pochodzące z tradycji gatunku łączą się z wpływem muzycznych kultur wschodu i zachodu Europy. W wielogatunkowej muzyce międzynarodowego oktetu, w którym grają utalentowani muzycy młodego pokolenia z Czech i Słowacji  znajdują się elementy stylistyk takich jak jazz, neo-soul/urban, muzyka klubowa, klasyczna czy funk.

Krzysztof Herdzin: „The Book of Secrets jest dla mnie płytą bardzo szczególną. Oprócz tego, że pojawiła się jako jubileuszowa, 20 pozycja w mojej autorskiej dyskografii, nagrałem ją w bardzo ważnym momencie mojego życia. Od wielu lat intensywnie pracuję nad sobą, poszukując wewnętrznej równowagi, spokoju i dystansu do świata. Podjąłem szereg kroków, mających w efekcie finalnym pomóc mi radzić sobie z własnymi słabościami i traumami, a ludziom wokoło ułatwić budowanie ze mną dobrych relacji, opartych na uczciwych fundamentach, pełnych wzajemnego szacunku i empatii. Najpierw pojawiła się terapia, spotkania z inspirującymi psychoterapeutami, potem dziesiątki mądrych książek, analiza własnego postępowania, aż do określenia celów, jakie chcę osiągnąć i narzędzi, jakie zamierzam do tego wykorzystać. Zmieniło mnie to bardzo. Przewartościowałem wiele rzeczy w swoim życiu, również muzycznie. Widać to na przestrzeni ostatnich lat po płytach, jakie nagrałem jako lider.(...)"

Recenzując album When I Come Across grupy Tomasza Dąbrowskiego & FREE4ARTS, pisaliśmy:
„Trębacz Tomasz Dąbrowski, jakkolwiek uznaję również jego inspiracje sięgające wprost do tradycji jazzowej, to dla mnie jednak głównie zabójczo konsekwentny i bezkompromisowy improwizator. Protoplasta, a nader wszystko wiodący przedstawiciel niejednokrotnie opisywanego "polskiego zaciągu" w nie tak znowu odległej Danii, regularnie odwołującego się w swojej twórczości do kreatywnej, nieschematycznej, opartej przede wszystkim na wielkiej otwartości, idei europejskiej muzyki improwizowanej. (…)

Muzyka improwizowana nie pozwala ani na moment zastosować wobec siebie prostego kwalifikatora i w zwyczajny sposób objąć wszystkiego jednoznacznie. Nowy album Tomasza Dąbrowskiego & FREE4ARTS jest dobrym przykładem na trudność zdefiniowania tego typu muzyki, ale jeśli za tą niedogodnością ciągle przemawiać będzie głębia samego obcowania ze sztuką, możemy śmiało zostawić za sobą jakiekolwiek przyporządkowania.”

Kendricka Scotta gościł już na Festiwalu Jazz Jantar w 2010 roku, wystąpił wówczas w zespole Terence’a Blancharda. 8 lutego zaprezentuje w Żaku swój autorski zespół Oracle z programem z albumu A Wall Becomes A Bridge, który został zauważony przez krytykę jazzową. W The Year in Review: Top 50 Albums of 2019 portalu Jazztimes zajął 23 miejsce, 7 miejsce w Best Jazz Albums 2019 portalu Nextbop, a portal Popmatters zaliczył go do grupy 5 najlepszych albumów w kategorii Jazz Is Contemporary After All.

O swoje muzyce grupy Marcin Pater Trio mówią, że łączy jazzowo-rockowe brzmienia ze specyficznym dźwiękiem  wibrafonu. Ich debiutancki album studyjny „Nothing But Trouble” został wyprodukowany oraz wydany nakładem włoskiej wytwórni Emme Record Label. Jest wynikiem wygranego konkursu międzynarodowego w ramach jednego z najstarszych polskich festiwali jazzowych Jazz Juniors, w 2018 roku. Zespół tworzy trójka przyjaciół – absolwentów wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a Marcin Pater, uczeń Bernarda Maselli jest jego liderem. Muzyka zespołu to przede wszystkim autorskie utwory Marcina. Trio zdobyło także pierwszą nagrodę na Sibiu Jazz Contest w roku 2018.

„Kwartet Obary tworzy muzykę wielowarstwową. To sojusz niezwykle indywidualnych osobowości, instrumentalistów, którzy oddali się współpracy w grupie, jednocześnie potrafiąc odnaleźć przestrzeń do własnej ekspresji. Doskonałą równowagę dla intensywnego brzmienia saksofonu altowego Obary, oscylującego między liryzmem i wybuchowością, stanowi Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu. Norwegowie Ole Morten Vågan oraz Gard Nilssen dołączyli do Obary i Wani w 2012 r. Każdy z muzyków tego wyjątkowego zespołu jest w szczytowym punkcie swojej kariery. Czy mowa tu o Nilssenie – tegorocznym „artist in residence” najważniejszego norweskiego festiwalu Molde Jazz; Våganie – dyrektorze artystycznym Trondheim Jazz Orchestra (współpracującą w ostatnim czasie z Corym Smythem); czy o Dominiku Wani, który przygotowuje materiał na swój nadchodzący solowy album dla wytwórni ECM.”

Progam zimowej odsłony 23. festiwalu Jazz Jantar:

7.02.2020 / G.20.00 / Klub Żak
Ochepovsky Project / Jazz from the Czech Republic
Krzysztof Herdzin / The Book of Secrets / Polska Scena Jazzowa

Ochepovsky Project / Jazz from the Czech Republic
Igor Ochepovsky – guitar / Kristýna Mihaľová – vocal / Jan Aleš – piano / Ondřej Hauser – bass / Petr Kalfus - trumpet / Miroslav Hloucal – sax / Šimon Marek - violoncello / Michal Daněk – drums


8.02.2020 / G.20.00 / Klub Żak
Tomasz Dąbrowski Free4arts / When I Come Across / All That Jazz
Kendrick Scott Oracle / A Wall Becomes A Bridge / All That Jazz / polska premiera

Tomasz Dąbrowski Free4arts / When I Come Across / All That Jazz
Tomasz Dąbrowski – trąbka / Sven Dam Meinild - saksofon barytonowy / Simon Krebs – gitara / Kasper Tom - perkusja


9.02.2020/ G.19.00 / Klub Żak
Marcin Pater Trio / Nothing But Trouble / Młoda Polska
Maciej Obara Quartet / Three Crowns / All That Jazz

Marcin Pater Trio / Nothing But Trouble / Młoda Polska
Marcin Pater - wibrafon / Mateusz Szewczyk - kontrabas / Adam Wajdzik - perkusja
 

Tagi: