Znamy program Festiwalu Jazz i Okolice

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Od 7-go października, pomimo trudnej sytuacji rusza tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki Improwizowanej "Jazz i Okolice / Jazz & Beyond". Celem festiwalu jest zaprezentowanie melomanom najnowszych obszarów muzycznych poszukiwań w dziedzinie improwizacji, w mniejszym stopniu związanych z tradycyjnym dziedzictwem jazzu, pojmowanym na sposób purystyczny i akademicki, natomiast w znacznie większym stopniu stawiający akcent na aktualności muzyki improwizowanej oraz tworzące go kreatywne artystycznie środowiska.

Tak piszą o swoim przedsiezięciu organizatorzy i na dowód tego  właśnie 7 października o godz. 20:00 w Jazz Clubie Hipnoza w Katowicach wystąpi kwartet znakomitego trębacza Ralpha Alessiego. Kim jest Ralph Alessi wiemy. Od 1991 roku jest aktywnym uczestnikiem nowojorskiej sceny jazzowej i avant-jazzowej, nagrywa i występuje z takimi muzykami jak: Steve Coleman, Jason Moran, Uri Caine, Don Byron, Ravi Coltrane, a tylko zaledwie kilka nazwisk z długiej listy. Jest także i niezwykle cenionym nauczycielem, któego talent i wiedze moli podziwiać także i polscy adepci jazzowej sztuki improwizacji podczas kilkakrotnie prowadzonych w nas warszatatów szkoły SIM. Jako pedagog jest członkiem wydziałów w Five Towns College i w Eastman School of Music, od 2002 roku wykłada na wydziale jazzowym w New York University.

Do tej pory w roli lidera nagrał dziewięć płyt, m.in. dla takich wytwórni płytowych jak: ECM, Clean Feed, CAM Jazz. Jego najnowsza płyta: „Baida” zrealizowana dla prestiżowej ECM Records, otrzymała wysokie noty od krytyków muzycznych na całym świecie. Koncert w Katowicach jest częścią europejskiej trasy koncertowej promującej to wydawnictwo.

NIeco ponad miesiąc później w Hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, wystapi Leszek Możdżer grając muzyke Krzysztofa Komedy, a 29 listopada znowu w katowickiej Hipnozie będzie okazja pozłuchać duńskiego gitarzysty i kompozytora Jakoba Bro. Bro przyjedzie do Katowic z triem, w towarzystwie znakomitego i bardzo rozchwytywanego kontrabasisty oraz doskonale znanego u nas drummera Joeya Barona.

Na zakończenie 7 grudnia w gliwickim Centrum Kultury Jazovia, zagra trio Dominika Wani jednego z najciekawszych dziś na polskiej scenie pianistów młodego pokolenia wyróżnionego też, co zaskakujące nagrodą Fryderyka

Tagi: