Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

W Międzynarodowym Dniu Muzyki, we wtorek 1 października wieczorem, poznaliśmy laureatów dziewiątej odsłony nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Wśród twórców docenionych przez środowisko muzyczne znaleźli się: Wiesław Ochman, Jakub Józef Orliński, Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek. Wydarzeniem roku okazał się cykl koncertów „10/40 Kwartet w Muzeach”. Uroczysta Gala odbyła się w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Koryfeusz Muzyki Polskiej został wręczony po raz dziewiąty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne, a jej organizatorem są Instytut Muzyki i Tańca oraz radiowa Dwójka, a wydarzeniu patronuje Polskie Radio.

Laureatem Nagrody honorowej przyznanej przez Kolegium Elektorów za całokształt dokonań artystycznych został Wiesław Ochman – tenor, wybitny śpiewak operowy, który występował na największych scenach operowych i estradach świata, w towarzystwie największych gwiazd.

W kategorii Osobowość roku statuetkę Koryfeusza Muzyki Polskiej 2019 odebrał Jakub Józef Orliński – kontratenor. Kapituła doceniła jego nieprzeciętny talent, osobowość i wyrazistość artystyczną, doskonałe łączenie pięknej barwy głosu z nienaganną techniką wokalną i wyczuciem stylu, a także za swobodne poruszanie się między różnymi gatunkami muzycznymi, od muzyki sakralnej po hip-hop.

W kategorii Wydarzenie roku nagrodzono cykl koncertów „10/40 Kwartet w Muzeach”, w trakcie których obchodzący 40-lecie istnienia Kwartet Śląski wystąpił podczas 10 koncertów w 10 muzeach, prezentując najbardziej wartościowe utwory polskich kompozytorów XX wieku. Kapituła Koryfeuszy doceniła śląskich kameralistów za to, że wyszli z wartościową muzyką poza typowe sale koncertowe i wystąpili we wnętrzach znamienitych muzeów.

Z kolei Odkryciem roku uznani zostali kameraliści Zuzanna Budzyńska (skrzypaczka) i Szymon Ogryzek (pianista) – za propagowanie muzyki polskiej, sukcesy na arenie międzynarodowej oraz nagranie płyty „Polonaises”.

Laureatom wybranym przez polskie środowisko muzyczne wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrodom w kategorii Osobowość Roku oraz Nagroda Honorowa towarzyszyły nagrody finansowe ufundowane kolejno przez Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Podczas koncertu galowego wystąpili Joanna Freszel i Maciej Grzybowski, The Whoop Group, Marcin Wasilewski Trio oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Tagi: