Znamy już program 4 edycji festiwalu Nowa Muzyka Żydowska!

Autor: 
Redakcja

To dopiero czwarta edycja a festiwal Nowa Muzyka Żydowska na dobre wpisał się już w warszawski a chyba także krajowy kalendarz festiwalowy - przede wszystkim za sprawą projektów stworzonych specjalnie na to wydarzenie. Dwa lata temu tam właśnie swoją premierę miał projekt "Zikaron Lefanay" kwartetu klarnetowego Mikołaja Trzaski - Ircha (rejestracja tego koncertu ukazała się rok później, zyskując sobie miano płyty roku 2012 według autorów Jazzarium.pl). W ubiegłym roku właśnie na NMŻ swoje prawykonanie miał projekt Gebirtig Bester Quartet, który za kilka miesięcy ukaże się na kompakcie nakładem nowojorskiego Tzadik Recodrds Johna Zorna. Co czeka nas w tym roku? Będzie bardzo dobrze! 5 spośród 7 festiwalowych koncertów to premiery! Festiwal odbywać się będzie w tym roku w dniach 9-12 maja.

Lejt motywem festiwalu stała się w tym roku reinterpretacji muzyki jidysz, która przez lata pokryła się (niestety) nieco odpustowym smrodkiem. Zjawisko to określił kiedyś Raphael Rogiński mienem kebabowego podejścia do kultury. Artyści festiwalu Nowa Muzyka Żydowska mają szansę odczarować "Miasteczko Bełc". 

3 z projektów specjalnych przygotowują (osobno) członkowie Irchy: Mikołaj Trzaska zaprosił do Warszawy swoje izraelsko-brytyjskie Riverloam trio - wraz z Olie Bricem i Markiem Sandersem Trzaska zagra "Babcia's Memory": muzyczna insterpretacja wspomnień z domów rodzinnych muzyków tria jak i ta zakodowana w żydowskich piosenkach. Śpiewnik jidysz stał się także inspiracją dla Pawła Szamburskiego, który przygotowuje interpretacje "hitów" żydowskiejs muzyki amerykańskiej lat '50-'60 rozpisajną na zespół Horny Trees (Maciej Trifonidis - gitara, Hubert Zemler - perkusja) oraz trębacza Kacpra Szredera, tubistę Piotra Jańca oraz dwie wokalistki - Olę Bilińską i Joannę Halszkę Sokołowską - tak uformowany septet nosi nazwę Horny Trees Orchestra. Michał Górczyński na NMŻ formułuje zupełnie nowy zespół pod nazwą Malerai - znakomitemu klarneciście towarzyszyć będzie Dagna Sadkowska – skrzypce, Mikołaj Pałosz- wiolonczela, Hanna Goldstein – wokal i Marcin Masecki – fortepian. Jak mówi sam Górczyński: W kompozytorskim zamyśle projekt jawi się jako zbudowany z utworów niemal tanecznych, ale odbiorcy poznając różne oblicza muzyczno-poetyckich obrazów nie będą tańczyć – mają się do tańca przygotować – preparing to dance. Inspiracją dla muzyki stały się wiersze amerykańskiego poety tworzącego w jidysz Ahrona Tauba.

"Pozdrowienia z jidyszlandu" prześle nam także wokalistka Karolina Cicha. Towarzyszyć jej będą Piotr Domagalski – bas+ kontrabas, Witold Wilk – perkusja, Bart Pałysa – instrumenty etniczne. 

Najbardziej międzynarodowo zapowiada się izralesko-niemiecko-polski projekt Hakavot perkusisty Ooriego Shaleva - tworzony do spółki z trębaczem Olgierdem Dokalskim (kIRk, Daktari) oraz Olafem Ruppem – gitara, Anat Cohavi – saksofon, klarnet, Almut Kuhne – wokal, Amnon Selig- wokal. Autorska wizja Shaleva jest głęboko osadzona w dzisiejszym świecie muzycznym, sięgając na równi do radykalnych jazzowych improwizacji, jak i minimalistycznych, głęboko emocjonalnych klimatów muzyki współczesnej. 

Program dopełnią dokncerty francuskiej formacji Watcha Clan oraz polskiego kwartetu Sameh - drugiej po Cracow Klezmer Band formacji znad Wisły (z resztą także z Krakowa), której muzyka na tyle spodobała się Johnowi Zornowi by zechciał wydać ją w swej oficynie Tzadik Records. 

Dyrektorem festiwalu jest niezmiennie jego twórca - Miron Zajfert. 

Program 4. edycji festiwalu Nowa Muzyka Żydowska

9 maja - Synagoga im. Nożyków (ul. Twarda 6)

HAKAFOT

10 maja - Klub Palladium (ul. Złota 7/9)

SAMEH

WATCHA CLAN

11 maja - Klub Palladium (ul. Złota 7/9)

MALERAI – GOLDSTEIN – MASECKI

KAROLINA CICHA i SPÓŁKA - POZDROWIENIA Z JIDYSZLANDU

12 maja - Muzeum Historii Żydów Polskich

RIVERLOAM TRIO - BABCIA'S MEMORY

HORNY TREES BIG BAND - GREAT JEWISH SONGBOOK

 

Tagi: