Znamy już cały program Bielskiej Zadymki Jazzowej!

Autor: 
Redakcja

I wszystko już jasne - choć dopiero teraz emocje zaczęły naprawdę rosnąć! Obok Benny’ego Golsona, Gretchen Parlato i Terri Lyne Carrington w tym roku na Bielską Zadymkę Jazzową przyjadą także kwartet Kenny Garrett Quintet, Donny McCaslin Group, Gregoire Maret Quartet a także Us3. W programie nie zabrakło miejsca dla polskich gwiazd - usłyszymy Monikę Borzym, Beatę Przybytek oraz Henryka Miśkiewicza i jego Full Drive z gościnnym udziałem Michaela „Patchesa” Stewarta. Jak co roku ozdobą festiwalu będzie konkurs dla młodych zespołów jazzowych.

Wszyscy pamiętamy ostatnią scenę „Terminalu” Stevena Spilberga…  Legendarny autograf będzie można zdobyć 2 lutego w Bielsku-Białej! Benny Golson wystąpi na 15. Zadymce podczas festiwalowej gali w Teatrze Polskim z programem „We Remember Clifford”. Przed koncertem odbierze nagrodę „Anioła Jazzu 2013″!  Na scenie towarzyszyć mu będą: Eddie Henderson i Till Broenner na trąbce, Kirk Lightsey na fortepianie, Reggie Johnson na kontrabasie i Alvin Queen na perkusji. Będzie to polska premiera tego programu.

 

Premier podczas festiwalu będzie jednak znacznie więcej.
Organizatorzy Bielskiej Zadymki Jazzowej z dumą anonsują nie tylko polską czy europejską, ale światową premierę nowego projektu amerykańskiej perkusistki Terri Lyne Carrington, zatytułowanego Money Jungle. Artystka od wielu lat obecna na scenie zwróciła na siebie sporo uwagi poprzednim przedsięwzięciem - Mosaic - z udziałem gwiazd takich jak Cassandra Wilson, Esperanza Spalding czy Gretchen Parlato. Ta ostatnia towarzyszyć jej będzie także i tym razem. Trzecią kobietą w zespole będzie saksofonistka Tia Fuller. Panie wspierać będą znakomity pianista Aaron Parks i oraz kontrabasista James Genus.

Gretchen Parlato  w 2012 roku uznana została przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Jazzowych za najlepszą jazzową wokalistkę świata! Ta amerykańska wokalistka (ur. w 1976 r. w Los Angeles) występowała i nagrywała z takimi muzykami jak: Wayne Shorter , Herbie Hancock , Kenny Barron , Esperanza Spalding , Terence Blanchard , Marcus Millera czy Lionel Loueke. W 2004 roku zwyciężyła w prestiżowym, międzynarodowym konkursie im. Theloniousa Monka. Rok później ukazał się  jej debiutancki album, który utorował jej drogę do wielkiej międzynarodowej kariery. Od tego czasu co roku zajmuje czołowe miejsca w ankietach Downbeatu.

Po raz pierwszy w Polsce usłyszeć będziemy mogli także materiał z nowej płyty saksofonisty Donny’ego McCaslina. Płyta „Casting for Gravity”, wydana przez oficynę GreanLeaf Dave’a Douglasa zbiera pochlebne recenzje w jazzowych mediach na całym świecie. U boku leadera zagrają pianista Matt Mitchell (znany m.in. ze znakomitej płyty Tima Berne’a „Snakeoil), basista Tim Lefebvre oraz perkusita Nate Smith.

Gregoire Maret wystąpił już kilka razy w Warszawie - m.in. podczas Warsaw Summer Jazz Days, gdzie towarzyszył Cassandrze Wilson. Jeden z najważniejszych dziś jazzowych wirtuozów harmonijki ustnej współpracuje też m.in. z Krzysztofem Herdzinem - choćby przy płycie pianisty „Looking for Balance”. W Bielsku zaprezentuje materiał ze swojej autorskiej płyty. U jego boku zagra zespół w składzie: Federico Gonzalez Pena – fortepian, instrumenty klawiszowe, James Genus – gitara basowa, Clarence Penn – perkusja

Chyba najjaśniejszą gwiazdą nadchodzącej zadymki będzie Kenny Garrett, którego ostatni album „Seeds From The Underground” regularnie wymieniany jest wśród najlepszych płyt mijającego roku. Razem z nim zagrają Vernell Brown – fortepian, Corcoran Holt – kontrabas, McClenty Hunter – perkusja, Rudy Bird – instrumenty perkusyjne.

Tłumów z pewnością nie zabraknie na koncercie amerykańsko-brytyjskiej formacji Us3 znanej globalnie z remiksu standardu Herbiego Hancocka „Cantaloupe Island”. Zespół ten jako pierwszy, w czasach, w których nie było to jeszcze tak oczywiste, otrzymał zgodę i dostęp do archiwum wydawnictwa Blue Note po to, by stworzyć nową, zremiksowaną muzykę. Jak zaprezentują się dziś - 20 lat po premierze ich albumu Cantaloop? Przekonamy się w Klubie Klimat 1 lutego 2013.

Polskich gwiazd, można by rzecz, przedstawiać nie trzeba. Wszak wokalistka Monika Borzym jak i legendarny wręcz saksofonista Henryk Miśkiewicz to top topów nadwiślańskiego jazzowego głównego nurtu. Ta pierwsza zagra w towarzystwie kwitnetu Mariusz Obijalski – fortepian, Paweł Puszczało – kontrabas, Krzysztof Kawałko – gitara
Marcin Ułanowski – perkusja, Radek Nowicki – saksofon. Do Henryka Miśkiewicza i jego Full Drive - Marek Napiórkowski - gitara, Robert Kubiszyn - gitata basowa, Michał Miśkiewicz - perkusja - dołączył ostatnio trębacz znany z projektów realizowanych przez Marcusa Millera - Michael „Patches” Stewart.
W towarzystwie jeszcze większego składu wystąpi wokalistka Beata Przybytek prezentując swój album „I’m gonna rock you”

Zadymkę zamknie koncert holenderskiej grupy Bruut.

Warto więc po raz kolejny na przełomie stycznia i lutego udać się do Bielska Białej na Lotos Jazz Festival - Bielską Zadymkę Jazzową.

Polecamy!
 

Tagi: