Znamy finalistów konkursu Indywidualność Jazzowa 2018

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Dziewięciu finalistów powalczy o nagrodą główną 54. festiwalu Jazz nad Odrą, ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia: Grand Prix – Indywidualność Jazzowa Roku 2018 – w wysokości 25 tysięcy złotych.

Po wysłuchaniu 36 nagrań przesłanych w pierwszym etapie konkursu Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Wojciech Siwek, Artur Lesicki, Igor Pietraszewski, Bartosz Pernal wybrała 9 finalistów, którzy podczas 54. Jazzu nad Odrą zaprezentują się przed wrocławską publicznością.

Weezdob Collective to fuzja pięciu muzycznych indywidualności, która zaowocowała stworzeniem spójnego i oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Jan Kantner Quartet swoją muzykę umiejscawiają gdzieś między hard bopem a free jazzem ze sporą domieszką brzmień etnicznych. Muzycy Extradition Quintet jako główne cechy swojej muzyki wymieniają nastrojowość, energię i bardzo silną melodyjność kompozycji, nie stronią przy tym od awangardowych środków ekspresji. Quantum Trio to dwóch muzyków z Polski i perkusista z Ameryki Południowej, którzy grają pełne liryzmu dynamiczne kompozycje na granicy ekstrawagancji. Trójmiejski skład Dominik Kisiel – Exploration Quartet za cel stawia sobie eksplorowanie muzycznego świata, odkrywanie nowych dróg i brzmień, a Dawid Tokłowicz Quintet poprzez swoje kompozycje chcą dzielić się własnymi emocjami ze słuchaczem oraz pragną zgłębiać sens muzyki, improwizacji i szukać tego, co w muzyce najważniejsze – prawdy.

Chojnacki Miguła Contemplations - przedstawiciele wrocławskiej sceny jazzowej – doświadczenie zbierali w różnych rodzajach muzyki: od jazzowego mainstreamu, poprzez jego współczesne odmiany, funk, groove aż do hip hopu i reggae. Inspirują się muzyką świata, nie zastanawiając się nad jej podziałami formalnymi. Autorskie kompozycje lidera Krzysztof Baranowski Quartet łączą w sobie wpływy muzyki jazzowej, klasycznej i tradycyjnej. The Cuban Latin Jazz to fuzja muzyki jazzowej, latynoskiej – rytmów kubańskich, afro kubańskich, salsy – oraz muzyki klasycznej w wykonaniu młodych, utalentowanych muzyków różnych narodowości, połączonych wspólnymi pasjami muzycznymi.

Finaliści konkursu 27 oraz 28 kwietnia zaprezentują się podczas otwartych przesłuchań w Imparcie, a laureat Grand Prix na Indywidualność Jazzową 2018 w sobotę (29 kwietnia) o godz. 22:00 zagra pełnowymiarowy koncert na scenie kameralnej. Wstęp na przesłuchania i koncert laureata będzie bezpłatny.

Konkurs na Indywidualność Jazzową to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów jazzowych w Polsce. Na przestrzeni lat jego laureatami byli znakomici muzycy i gwiazdy polskiego jazzu tacy jak m.in.: Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Ewa Bem, Krzesimir Dębski, Janusz Strobel, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski czy Andrzej Zaucha. W 2017 roku do grona zwycięzców dołączył zespół Adam Jarzmik Quintet.

Tagi: