Znamy finalistów I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. organizatora

Za nami dwa dni przesłuchań w ramach I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, które odbyły się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Jury w składzie Mark Feldman, Glen Moore oraz Janusz Stefański, po jak się okazało długich i podobno zażartych dyskusjach, z grona dziesięciu zakwalifikowanych do półfinału konkursu skrzypków wybrało pięć osób. W finale zatem spotkają się dzisiaj: Bartosz Dworak (Polska), Dawid Lubowicz (Polska), Klemens Bittmann (Austria), Roman Janoska (Słowacja) oraz Apel·les Carod Requesens (Hiszpania).

Chęć udziału zgłosiło 63 skrzypków z 17 krajów. Biorąc pod uwagę, że jest to pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta ilość zgłoszeń przekroczyła oczekiwania twórców przedsięwzięcia. Wśród zakwalifikowanych do konkursowych przesłuchan było aż czterech Polaków: Stanisław Słowiński, Dawid Lubowicz, Bartosz Dworak oraz Łukasz Górewicz. Skrzypkowie i skrzypaczki zagrali po trzy utwory – dwie dowolne kompozycje i jedną autorstwa Seiferta. Ponadto zaprezentowali się reprezentanci Słowacji, USA, Japonii, Szwajcarii, Austrii oraz Hiszpanii.

Oba dni przesłuchań przyniosły sporo emocji i  przyznać trzeba, uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wykonawczy, a specyfika wystąpień oraz pomysły na zinterpretowanie muzyki Zbigniewa Seiferta właściwie się nie powtarzały. Mark Feldman w swoim wystąpieniu poprzedzającym ogłoszenie werdyktu o klasie uczestników opowiedział anegdotką. „Rozmawiałem z żoną (pianistką Sylvie Courvoisier przyp. red.) a ona zapytała mnie jak tam twoje zajęcia jurorskie? Odpowiedziałem jej, że jest nie łatwo mamy tu dziesięcioro młodych skrzypków i skrzypaczek i każdy gra lepiej ode mnie.”

Godnym uwagi jest fakt, że w konkursowym gronie znalazły się dwie kobiety – Szwajcarka Eva Slongo oraz Japonka Tomoko Omura. Żadnej z nich niestety w finałowych zmaganiach już na scenie nie zobaczymy i nie usłyszymy. Tak więc I Konkurs Skrzypcowy im Zbigniewa Seiferta wszedł w fazę rozstrzygającą, a wyniki ogłoszone zostaną podczas jutrzejszego finału w Centrum Maangha w Krakowie, gdzie odbędzie się również koncert laureatów oraz występ grona jurorskiego.