Zimowa edycja Jazz Jantar - znamy program

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Ubiegłoroczna formuła Festiwalu Jazz Jantar z podziałem na cztery odsłony – lutową, marcową, majową i listopadową pozwoliła na szerszą prezentację najciekawszych – w subiektywnej opinii organizatorów – zjawisk i artystów. Podobnie będzie i w tym roku. Lutowe Babskie Granie już za nami. Teraz czeka nas polski odcinek Festiwalu Jazz Jantar. W tym roku będzie szczególny, bo dedykowany gdańskim muzykom, w tym Mikołajowi Trzasce, świętującemu 50-te urodziny.

Mikołaj Trzaska na stałe wrósł nie tylko w scenę muzyczną trójmiasta, ale także w światową muzyczną scenę free-improv. W Sali Suwnicowej Klubu Żak w sobotni wieczór (19 marca) muzyk na scenie spotka się ze swoimi muzycznymi przyjaciółmi, z którymi zna się dobrze, a jednocześnie jest w stanie wytworzyć nowy i interesujący język muzyczny. Niewątpliwie należą do nich Brytyjczycy Olie Brice i Mark Sanders, z którymi Trzaska współtworzy RIVERLOAM TRIO, mające na swoim koncie dwa albumy. Na scenie razem z nimi pojawi się Johannes Bauer, niemiecki puzonista, znany polskim fanom muzyki improwizowanej,  współpracujący m.in. współpracę z Peter Brotzmann Chicago Tentet. Do Żaka Mikołaj Trzaska zaprosił także dwóję Austriaków: Elisabeth Harnik, współczesną pianistkę, w której twórczości – jak przyznaje Trzaska – słychać echa dokonań Arnolda Schoenberga i Antona Weberna oraz Martina Brandlmayra, perkusistę i improwizatora, członka  wiedeńskiego tria eksperymentalnego Radian.
Sensacją wieczoru będzie koncert z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego czyli prapremiera materiał wspólnie przygotowanego do najnowszego obrazu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”.

Wibrafonista Dominik Bukowski i kontrabasista Piotr Lemańczyk na scenie jazzowej zaistnieli w końcówce lat 90-tych. W naturalny sposób stale ze sobą współpracują, występują i nagrywają wspólnie płyty, ale w Żaku  pokażą swoje autorskie projekty, specjalnie przygotowane na Festiwal.

Dominik Bukowski na co dzień kojarzony z jazzem, nie zamyka się jedynie w tej estetyce. Otwarty na nowe konteksty dla swojej muzyki i inspiracje z całego świata, płynnie porusza się pomiędzy idiomem jazzowym, muzyką eksperymentalną, a nawet muzyką świata. Do swojego najnowszego projektu zaprosił nowojorskiego trębacza Amira ElSaffara. Trębacz o klasycznym wykształceniu zaznajomiony nie tylko z językiem współczesnego jazzu, ale sięgający po techniki pozwalające na odgrywanie mikrotonów i ozdobników właściwych muzyce arabskiej, a rzadko kiedy wykonywanych na trąbce. Jako wokalista i santurzysta kultywuje wymierającą wielowiekową irakijską tradycję muzyki Maqam. Jako kompozytor ElSaffar znany jest z wykorzystywania mikrotonów zaczerpniętych z Maqamu, dzięki którym udaje mu się osiągnąć innowacyjne podejście do harmonii i melodii. ElSaffar współpracował z jazzową legendą – Cecilem Taylorem oraz występował z takimi artystami jak: Vijay Iyer, Rudresh Mahanthappa, Mark Dresser, Gerry Hemingway, Marc Ribot, Henry Grimes czy Oliver Lake.

 

Z kolei Piotr Lemańczyk Quart-er R to efekt spotkań i współpracy z twórcami z całego świata. Podczas trasy koncertowej z Davem Kikoskim, ten nowojorski pianista zaproponował mu grę w trio z prośbą o wybranie perkusisty, który Lemańczykowi najbardziej by odpowiadał. Traf padł na Gary'ego Novaka i chociaż ta konstelacja początkowo wydawała się niemożliwa, wkrótce trio spotkało się na scenie. Efekt tej współpracy mogli zobaczyć widzowie w Żaku w kwietniu 2009 roku. W tym roku do składu dołączył saksofonista Walter Smith III, wschodząca gwiazda amerykańskiej sceny jazzowej, współpracujący z bardzo dobrze znanym gdańskim fanom jazzu perkusistą Erikiem Harlandem, a także z pianistą Jasonem Moranem czy trębaczem Ambrose Akinmusire.

Marcową osłonę Festiwalu Jazz Jantar otworzą koncerty przedstawicieli najmłodszego pokolenia polskiej – szeroko pojętej – sceny jazzowej: Pokusa  i Vehemence Quartet. Bywalcy festiwalu Jazz Jantar mieli okazję usłyszeć trio Pokusa już w 2014 roku. Wstęp w ramach Młodej Sceny Jazzowej niespodziewanie okazał się jednym z najciekawszych podczas ówczesnej edycji imprezy. Vehemence Quartet to zdobywcy Grand Prix Otwartego Konkursu na Indywidualność Jazzową na 51.Festiwalu Jazz Nad Odrą

Marcowa odsłonę Festiwalu Jazz Jantar zamknie koncert tria JACHNA/TARWID/KARCH. Niesamowita precyzja – oto co przede wszystkim przychodzi na myśl podczas słuchania płyty Sundial tria JACHNA/TARWID/KARCH. 

Jest już tradycją, że wśród zimowych koncertów Festiwalu Jazz Jantar pojawia się jakaś zagraniczna premiera. Płyta Ralpha Alessiego „Quiver” do sprzedaży trafi pod koniec lutego, a jej polska premiera odbędzie się właśnie na Festiwalu Jazz Jantar 18 marca.
Niepowstrzymywanie pomysłowy – tak o Ralphie Alessim można było przeczytać w The New York Times po premierze albumu „Baida” w 2013 roku. Trębacz rozpoczynał karierę w rodzimym San Francisco, jednak z czasem przeniósł się do Nowego Jorku, by podjąć naukę pod okiem Charliego Hadena. Na zainteresowanie środowiska nie musiał długo czekać, w kolejnych latach występował między innymi ze Stevem Colemanem, Jasonem Moranem czy Ravim Coltranem. Chris Parker, autor związany z portalem London Jazz News wskazuje na esencję rzemiosła Alessiego: zdolność do formowania muzyki – za sprawą niesłychanie wrażliwego zespołu – w skomplikowane, często efemeryczne, ale zawsze naturalnie brzmiące, zainicjowane przez własną, palącą czystość oraz bezbłędną artykulację.
 

FESTIWAL JAZZ JANTAR 2016 / ZIMA

PROGRAM:

17.03.2016 / G.20.00 / młoda scena jazzowa

POKUSA / Zero / premiera
Tymon Bryndal - bass / Natan Kryszk – baritone sax / Teo Olter - drums
VEHEMENCE QUARTET
Wojciech Lichtański – alto saxophone / Mateusz Śliwa – tenor saxophnone / Alan Wykpisz – double bass / Szymon Madej – drums
Zdobywcy Grand Prix Otwartego Konkursu na Indywidualność Jazzową na 51. festiwalu Jazz Nad Odrą


18.03.2016 / G.20.00

DOMINIK BUKOWSKI GROUP FEAT. AMIR ELSAFFAR / trójmiejska scena jazzowa / premiera
Dominik Bukowski – vibraphone / Amir ElSaffar – trumpet, santur / Adam Żuchowski – double bass / Patryk Dobosz – drums
RALPH ALESSI / Quiver / premiera
Ralph Alessi – trumpet / Gary Versace – piano / Drew Gress – bass / Nasheet Waits - drums


19.03.2016 / G.20.00 / Trzaska 50

RIVERLOAM TRIO FEAT. JOHANNES BAUER 
Mikołaj Trzaska – saxophones  / Johannes Bauer – trombone  /  Olie Brice – double bass  /  Mark Sanders – drums
TRZASKA / HARNIK / BRANDLMAYR
Mikołaj Trzaska - saxophones  /  Elisabeth Harnik – piano  /  Martin Brandlmayr – drums, electronics
TRZASKA & ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO / Prapremiera muzyki z filmu „Wołyń”


20.03.2016 / G.20.00

PIOTR LEMAŃCZYK QUART-ER / trójmiejska scena jazzowa / premiera
Piotr Lemańczyk – double bass / Walter Smith III – saxophone / Dave Kikoski – piano / Gary Novak – drums / Grzegorz Nagórski - trombone
JACHNA / TARWID / KARCH / Sundial II
Wojciech Jachna – trumpet / Grzegorz Tarwid – piano / Albert Karch - drums

 

Tagi: