Zemsta Plutona - Felix Kubin w Lado ABC!

Felix Kubin, zasilany energią nuklearną jeździec apokaliptycznej muzyki dance, powraca! Szalony producent i agitator przedstawia nowy solowy album. „Zemsta Plutona” uderza w nasze domostwa niczym błyskawica, pozostawiając zgliszcza i oświecając dusze. Niekończący się kryzys polityczny, egzystencjalny i gospodarczy tworzy idealne warunki dla tego wizjonera końca ludzkości. Jego niecne prowokacje w ostatnich latach przybrały na sile i nic nie wskazuje na to, by miał się wkrótce pohamować. Jest jako ta ośmiornica rozpostarta między Sci-Fi Popem, konceptualną kameralistyką, słuchowiskami radiowymi, teatrem i filmem. Każdą macką zdaje się prowadzić jakąś kooperację, wydawać płytę czy tworzyć performance. Felix Kubin jest mistrzem absurdalnej autokreacji i uwielbia wielkie gesty. Trudno o lepsze miejsce dla obchodów jego urodzin niż brukselskie Atomium. Kubin jest entuzjastą futurystycznych kostiumów i eksperymentalnych fryzur. Sam kultywuje styl ubierania, który można by ulokować gdzieś pomiędzy Kim Dzong-Ilem a Kapitanem Kirkiem.

Ale Felix Kubin to przede wszystkim wybitny kompozytor i aranżer. Płytą „Zemsta Plutona” udowadnia to, co wszyscy wiedzą od dawna. Otwierający album utwór „Lightning Strikes” wyznacza kurs: rytm z przesterowanego, ludzkiego beatboksu, osłabiające linie syntezatorów i operowy refren tworzą typowy, kubinowski hit. „Atomium Vertigo” zawiera magnetyczny groove, do którego mruczy po francusku Nicolas Ekla (Lem, Les Brochettes). Z kolei „Nachts im Park” brzmi niczym soundtrack do współczesnego thrillera Edgara Wallace’a: retro-futurystyczna muzyka komputerowa, pozostająca w opozycji do estetyki easy listening, lecz jednocześnie śmiało z nią flirtująca.

Bez względu na to, który utwór z tego ponadczasowego albumu przypadnie wam do gustu – żwawy „Flies Without Memory” czy mroczny „Restez en Ligne” – Felix Kubin zawsze brzmi charakterystycznie i zawsze świeżo. Świeże w tym przypadku jest zastosowanie takich akustycznych instrumentów jak perkusja, trąbka, puzon czy suszarka do ubrań. W utworze „Piscine Resonnez!” synth-8th-sequences i dźwięki fanfar błądzą sobie samotnie, podczas gdy rozwścieczone francuskie dziewczęta wykrzykują coś o diabłach morskich w basenie. W „Der Kaiser ist Gestorben” Kubina zajmuje odwieczny temat, jakim jest poczucie, iż jest się zdalnie sterowanym. W jego ujęciu jesteśmy kierowani przez niewidzialną rękę – jest to swoiste upamiętnienie egzystencjalizmu i toposu miejskiej alienacji.


Pracując nad utworami „Der Kaiser ist Gestorben”, „Piscine Resonnez”, „Speed”, „Swinging 40's” Tobias Levin nie mógł się oderwać od miksera. W jego telefonie dzwonkiem jest melodia z „Zemsty Plutona”. Ten kawałek powstał podczas jednej improwizowanej sesji miksowania loopa w trakcie pracy nad „Speed”.

Felix Kubin pracuje nad swoim dorobkiem pod nazwą „Felix Kubin” od wczesnej młodości. Jest znany w całej Europie. Grał (i nadal gra) niezliczone koncerty i prowadzi warsztaty na takie tematy jak „Futuristische Küchenmusik” (futurystyczna muzyka kuchenna) czy „Autogenes Karaoke” (autogenetyczne karaoke). Daje performance’o-wykłady i produkuje audycje radiowe dla takich stacji jak DLR, BR, WDR, SWR i Kunstradio Vienna. W 2010 roku jego zdjęcie zdobiło okładkę brytyjskiego pisma WIRE. W 2012 Deutsche Akademie der Darstellenden Künste (Niemiecka Akademia Sztuk Performatywnych) uznała jego „Orphée Mécanique” za najlepszy spektakl radiowy roku. Lista jego albumów i kolaboracji jest imponująca. W 2012 Felix Kubin powołał do życia Apolkalypso, oficynę wydającą 7-calowe winyle. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z końcem kalendarza Majów i upadkiem kapitalizmu. Kubin jest jednym z pierwszych prawdziwych showmanów w szerokim świecie muzyki elektronicznej. Jego koncerty regularnie zyskują miano legendarnych. W tym roku jego label, Gagarin Records, obchodzi 15. urodziny.

„Zemsta Plutona” zostaje wydana w Europie Wschodniej przez wytwórnię Lado ABC. W grudniu 2013 ukaże się też „Bakterien & Batterien” - wspólny album Felixa Kubina i combo Mitch & Mitch związanego z Lado ABC.

“Lado is my explosive to blow up the Iron Curtain, which still rules over Europe. We need more exchange of molecules”
Felix Kubin

Tracklista:

1. Lightning Strikes 3'07
2. Atomium Vertigo 3'58
3. Nachts im Park 2'58
4. Flies Without Memory 4'03
5. Restez en Linge 3'19
6. Piscine Resonnez! 5'07
7. Der Kaiser ist Gestorben 4'08
8. Swinging 40s 2'11
9. Speed 4'19
10.The Rhythm Modulator Cont'd 3'18
11.Zemsta Plutona 5'25

Tagi: