Zbliża się XI. Made in Chicago

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Jazz w Chicago pomimo swego statusu, wciąż zaskakuje oryginalnością. Eksponuje pełnię afro-amerykańskiej kultury łącząc ją jednocześnie z Chicagowskim bluesem, który wprost nawiązuje do afrykańskiej tradycji, ale też do współczesnego jazzu. Ideą koncertów. Festiwal Made in Chicago jest prezentacja chicagowskiej sceny jazzowej, od tradycji po awangardę. Jego XI. edycja odbędzie się w dniach 20-22 maja, tradycyjnie w Poznaniu.

Na rozpoczęcie, 20-go maja, organizatorzy zapraszają na club tour, czyli przechadzkę po kultowych miejscach Poznania, w których jazz nabierze nowych kontekstów. Tego wieczoru odbędzą się aż cztery koncerty.

Piano House wystąpi Jeremy Kahn - jest jednym z najbardziej rozchwytywanych pianistów jazzowych w Chicago. Ukończył Boston’s New England Conservatory. Nagrywał z wieloma wybitnymi artystami od Dizzy Gillespiego poprzez Arethę Franklin po Joni Mitchell. W Poznaniu wystąpi w solowym koncercie, podczas którego zabierze nas w muzyczną podróż od mainstreamu po awangardę, potwierdzając status wirtuoza.

Drugim koncertem wieczoru, tym razem w Scenie na Piętrze, będzie Juli Wood's Chicago Calling. Kwartet prowadzony przez saksofonistkę Juli Wood gromadzi w swym składzie znakomitych instrumentalistów, a w swej idei sięga do tradycji najwybitniejszych amerykańskich ikon jazzu. Chicago Calling w swej twórczości prezentuje niepowtarzalną muzyczną wycieczkę przez historię legend Chicago i miejsc, w których grali. Na koncercie usłyszymy kompozycje takich artystów, jak Gene Ammons, Fred Anderson, Von Freeman, Clifford Jordan, Sun Ra czy Johnny Griffin. W kilku utworach Juli Wood oprócz gry na saksofonie zaprezentuje również swoje możliwości wokalne, śpiewając piosenki znane z wykonań Dinah Washington, Joego Williamsa oraz Johnny’ego Hartmana.

Kolejna będzie wizyta w Klubie Dragon i występ Vincent Chancey Group. Chancey pod własnym nazwiskiem wydał trzy płyty, a na ponad stu pięćdziesięciu wystąpił jako muzyk towarzyszący. Karierę rozpoczął w latach 70., grając głównie z dużymi zespołami, takimi jak Sun Ra Arkestra, Lester Bowie Brass Fantasy, The Gil Evans Orchestra, David Murray Big Band, Carla Bley Big Band oraz orkiestrą Muhala Richarda Abramsa twórcy stowarzyszenia AACM. Występował także z wieloma popularnymi artystami, jak Maxwell, Aretha Franklin, Elvis Costello czy Charlie Haden. Na koncercie w Poznaniu pojawi się w towarzystwie klarnecisty Jasona Steina i basisty Jasona Roebke oraz polskiego perkusisty Kuby Suchara, mającego za sobą bogate doświadczenia z czołowymi przedstawicielami chicagowskiej sceny jazzowej (wspólne projekty między innymi z Mike’em Reedem czy Rob’em Mazurkiem).

Wieczór zakończy Switchback w klubie Las. Członkowie zespołu wywodzą się z odmiennych rejonów muzyki improwizowanej. Mars Williams (USA) charyzmatyczny saksofonista od lat współpracuje z elitą chicagowskiej sceny free-jazzowej. Jest jednym z założycieli Peter Brötzmann Chicago Tentet. Hilliard Greene (USA), absolwent Berklee College of Music, ma za sobą wieloletnią współpracę ze znakomitymi muzykami, grał m.in. z Jimmym Scottem, Cecilem Taylorem czy Donem Pullenem. Klaus Kugel (Niemcy) to elita europejskich perkusistów sceny jazzowej i improwizowanej. Wacław Zimpel (Polska) – wirtuoz klarnetu, zafascynowany żywą muzyką bez podziału na gatunki i rodzaje. Swobodnie łączy klasyczny jazz z wolną improwizacją i etnicznymi tradycjami różnych kultur. W kwietniu 2015 roku kwartet wydał znakomicie przyjętą płytę.

Dla wytrwałych w Klubokawiarni Maskalina odbędzie się Jam Session z udziałem muzyków z Chicago i Poznania.
 

Dzień drugi Made in Chicago rozpocznie występ grupy Flesh and Bone, pod przywództwem Mike'a Reeda. Reed, jeden z najważniejszych dziś muzyków w Chicago, wielokrotny uczestnik poznańskiego festiwalu, przedstawi swój najnowszy projekt muzyczny, inspirowany wydarzeniami sprzed kilku lat. W 2009 roku podczas trasy koncertowej zespół Mike'a Reeda był świadkiem agresywnego wiecu neonazistów w Republice Czeskiej. To wstrząsające doświadczenie stało się inspiracją dla nowego projektu, który swoją premierę miał 20 listopada 2015 roku w Instytucie Sztuki w Chicago. W projekcie tym Reed bada tło incydentu i angażuje się w muzyczny dialog o sztuce, rasie, polityce i życiowych wyzwaniach.

Drugim koncertem wieczoru będzie projekt „Supreme Love”, czyli twórcze zderzenie tradycji z nowoczesnością: zespół znakomitego saksofonisty Rajiva Halima zagra muzykę z kultowej płyty „A Love Supreme” Johna Coltrane’a, ale jazz będzie tu sprzężony z hip-hopem, a muzykom towarzyszyć będą stepujący tancerze i tancerki. Kwartet Halima oraz grupa taneczna M.A.D.D. Rhythms pod wodzą choreografa Jumaane Taylora zaprezentują klasyczne kompozycje z 1965, odkrywając kolejne artystyczne wcielenia myśli Coltrane'a. „Supreme Love” to muzyczny dialog na przecięciu sztuk odwołujący się do legendy słynnego prekursora free jazzu, którego eksperymenty brzmieniowe oraz charakterystyczna atonalność do dziś inspirują kolejne pokolenia muzyków.

22-go maja, ostatni dzień tegorocznego Made in Chicago, rozpocznie koncert wieńczący trzydniowe warsztaty studentów akademii muzycznych z całej Polski pod przewodnictwem charyzmatycznego kompozytora i saksofonisty z Chicago Grega Warda.

Drugi występ wieczoru go formacja Chinchano czyli instrumentalna grupa modern jazzowa pod przewodnictwem perkusisty Juana Pastora, która łączy tradycyjną harmonię północno-amerykańskiego jazzu z ekscytującymi, rytmicznymi rozwiązaniami zaczerpniętymi z muzyki Ameryki Środkowej i Południowej. Niezwykłość tej mieszanki oryginalnych kompozycji przejawia się również w konfiguracji unikalnych instrumentów perkusyjnych, które Juan przynosi zarówno na nagrania, jak i na koncerty. Choć każdy członek grupy jest wspaniałym solistą swojego instrumentu, to właśnie zebrani razem tworzą intrygującą aurę, wciągając słuchaczy do współodczuwania każdej zagranej nuty.

Jako ostatnie usłyszymy trzy znakomite chicagowskie wokalistki i towarzyszący im muzycy wykonają bestsellerowy program „Three Ellas”. To muzyczny hołd dla „Pierwszej Damy Piosenki”. Specjalny koncert z aranżacjami Elli Fitzgerald pod nazwą „Ella American Songbook” został zainicjowany przez „Chicago Jazz Orchestra”. Koncert odniósł wielki sukces, a dla trzech artystek stał się inspirującym artystycznym spotkaniem. W efekcie Alexander, Saloff i Lee postanowiły stworzyć projekt, który stanowiłby bardziej intymne spojrzenie na twórczość Fitzgerald. W ciągu ostatnich pięciu lat, projekt z ogromnym sukcesem prezentowany był w salach koncertowych i klubach w całej Ameryce, udowadniając ponadczasową atrakcyjność spuścizny Elli Fitzgerald .

PROGRAM

Piątek, 20 maja

g. 19:00, Piano House, JEREMY KAHN
g. 20:00, Scena na Piętrze, JULI WOOD'S CHICAGO CALLING
g. 21:00, Klub Dragon, VINCENT CHANECY GROUP
g. 22:00, Las, SWITCHBACK
g. 23:00, Klubokawiarnia Meskalina, JAM SESSION

Bilety: 25 zł; karnet na 4 koncerty: 60 zł


Sobota, 21 maja

g. 18.00, Sala Wielka, CK Zamek, FLESH AND BONE
g. 20:00, Sala Wielka, CK Zamek, SUPREME LOVE

Bilety przedsprzedaż: 50 zł/80 zł, od 20 maja: 70zł/100 zł

Niedziela, 22 maja

g. 17:00, Scena Quadro, Stary Rynek, MADE IN CHICAGO WORKSHOP CONCERT
g. 18:30, Scena Quadro, Stary Rynek, CHINCHANO
g. 20:00, Scena Quadro, Stary Rynek, THREE ELLAS

wstęp wolny

Tagi: