Zbliża się 5. Art Celebration

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Zbliża się 5. edycja festiwalu Art Celebration: East United.  W tym roku organizatorzy postanowili skupić się na zaproszeniu wspaniałych muzyków związanych z Podkarpaciem, którzy oddadzą hołd i nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy Warhola, Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima i Tomasza Stańko.

Muzyczny Rzeszów to część koncertu poświęcona kompozytorom i twórcom związanym z Rzeszowem. Zaproszeni muzycy wraz z towarzyszeniem kwintetu koncertmistrzów Filharmonii Podkarpackiej - Arso Ensemble oraz tenorem Jackiem Ściborem i pianistą Pawłem Węgrzynem wykonają utwory Nachuma Sternheima, a także autorskie impresje nawiązujące do twórczości Wojciecha Kilara i Tomasza Stańko w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach autorstwa Zbigniewa Jakubka i Vitolda Reka. Muzycy zabiorą słuchaczy w podróż po muzycznych ścieżkach Rzeszowa.

W ramach Art Celebration odbędzie się polska premiera koncertu „Lem. Muzyczne sfery” - programu sygnowanego przez Vitolda Reka - wybitnego kontrabasistę i kompozytora rodem z Rzeszowa, wieloletniego muzycznego partnera takich gigantów jak Tomasz Stańko czy John Tchicai. Koncert w rozszerzonym składzie który stworzą muzycy związani z Rzeszowem i Podkarpaciem: Dominik Wania (fortepian), Tomasz Sowiński (bębny), Miłosz Pękala (perkusjonalia), Zbigniew Jakubek (instrumenty klawiszowe), Tomasz Nowak (trąbka) i Bartłomiej Skubisz (gramofony, rap, elektronika). Koncert, to połączenie światów: muzyki akustycznej i elektronicznej, a także dźwięku i słowa. Muzycy stworzą unikalny świat, w którym równorzędną rolę odgrywają zarówno umiejętności wirtuozerskie jak i klimat, przestrzeń i słowo. W program wkomponowane będą mówione na żywo przez dziennikarza i poetę Rafała Potockiego fragmenty powieści „Solaris” Stanisława Lema oraz „dźwięki kosmosu”. Vitold Rek & The Spark to pobudzająca wyobraźnie muzyczna podróż po różnych światach.

Program miał swoją światową premierę 30 listopada 2016 roku w Darmstadt podczas festiwalu Komet Lem i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Występ był anonsowany m.in. przez Frankfurter Allegemeine Zeitung.Ważnym punktem tegorocznej edycji Art Celebration będzie koncertowa premiera unikatowej płyty „Mama Warhola” utytułowanego neo folkowego zespołu Tołhjaje utworzonego w Bieszczadach i mającego w swoim składzie muzyków pochodzenia polsko-ukraińskiego. Płyta, która premierę będzie miała wiosną 2017 zawiera archiwalne nagrania rusińskich pieśni w wykonaniu Julii Warhol - matki Andy Warhola. Przed kilkudziesięcioma laty nagrała je dla siostry na ebonitową płytę i wysłała z USA do rodzinnej Mikovej. Nagrania Julii Warhol będą podane z akompaniamentem zespołu i śpiewem wokalistki Marii Jurczyszyn. Oprócz dźwięków etno, wydobywających się z cymbałów, liry korbowej i ludowego śpiewu, pojawiają się też elektroniczne i gitarowe brzmienia nawiązujące do nowojorskiego  undergroundu i artystycznego świata Warhola. Wydanie nowej płyty Tołhajów i koncert Art Celebration zbiega się z kilkoma ważnymi datami. W 2017 wypada 30-ta rocznica śmierci Andy Warhola, jak również 50-ta rocznica wydania kultowej płyty The Velvet Underground & Nico, na której powstanie Andy Warhol miał duży wpływ i do której zaprojektował okładkę. Zespół Tołhaje pokusił się również o nagranie dwóch coverów z w.w. płyty.

Bezpłatne zaproszenia na koncert będą do odebrania od środy (14 czerwca) w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska)

Tagi: