Zapowiedź programowa Jazzu nad Odrą

Autor: 
Redakcja

Do 48 edycji wrocławskiego festiwalu Jazz nad Odrą pozostało jeszcze nieco czasu, gdyż tegoroczny festiwal trwał będzie od 18 do 22 kwietnia, warto jednak już teraz zapoznać się z zapowiedziami organizatorów, którymi są Fundacja Jazz nad Odrą oraz wrocławski oddział  Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Wszystkie koncerty odbędą się w sali koncertowej Centrum Sztuki Impart.

Tradycyjnie pierwszy dzień festiwalu to przesłuchania w Konkursie na Indywidualność Jazzową i koncert laureatów. 19 kwietnia natomiast odbędzie się uroczysta gala otwierająca serię wieczorów koncertowych festiwalu. Już tego dnia zaplanowany jest występ debiutującej na jazzowej scenie wokalistki Moniki Borzym, która swoim albumem „Girl Talk”, nagranym ze światowej sławy muzykami, zachwyca krytykę muzyczną tak w Polsce, jak i w Stanach. Organizatorzy oczekują jeszcze na oficjalne potwierdzenie jej występu. Tego samego dnia na scenie Centrum Sztuki Impart wystąpi brat Nat King Cole’a, znakomity pianista i wokalista Freddy Cole z towarzyszeniem swojego zespołu, a także Big Festival Bandu. Późnym wieczorem rozpocznie się Wrocławska Noc, którą zawładną wspaniali muzycy: kwintet Piotra Barona, Kuba Stankiewicz Quartet oraz band Grzegorza Nagórskiego.

20 kwietnia rozpocznie się koncertem kontrabasisty Dariusza Oleszkiewicza, mieszkającego obecnie w USA wrocławianina. Gościem specjalnym podczas tej odsłony będzie saksofonista Chris Potter. Następnie na scenę wraz ze swoją grupą wkroczy mistrz tunezyjskiej lutni oud Anouar Brahe. A na zakończenie wieczoru zaprezentuje się Jon Faddis, naznaczony mianem następcy Dizzy’ego Gillespiego, przez niego samego.

Kolejny dzień to spotkanie z członkiem jednej z gwiazdorskich rodzin jazzowych, saksofonistą Branfordem Marsalisem i jego kwartetem. Tuż po nim świętować będziemy dwa wspaniałe jubileusze podczas Gali Polskiego Jazzu – 40-lecie pracy scenicznej Jarka Śmietany i 30-lecie String Connection Krzesimira Dębskiego.

Ostatniego dnia festiwalu po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje się w solowym recitalu ormiański pianista Tigran, a następnie dołączy do najnowszego zespołu szwedzkiego kontrabasisty Larsa Danielssona. Koncertem zamykającym wrocławski festiwal będzie występ kwartetu mistrza polskiej trąbki Tomasza Stańko.

Program festiwalu

18.04

g. 12:00 Konkurs na Indywidualność Jazzową

g. 20:00 Koncert lauretatów

19.04  

g.19:00 Uroczyste otwarcie festiwalu 

Monika Borzym (oficjalnie nie potwierdzone)

Freddie Cole i  Big Festival Band

g. 22:00 Wrocławska Noc      

Piotr Baron Quintet

Kuba Stankiewicz Quartet

Grzegorz Nagórski Band

20.04

g.18:00 Darek Oleszkiewicz Quartet i Chris Potter

Anouar Brahem Quartet

Jon Faddis Quartet

21.04

g. 18:00 Branford Marsalis Quartet  

g. 20:30 Gala Polskiego Jazzu    

String Connection i goście ( benefis 30-lecia)

Jarosław Śmietana (benefis 40-lecia)

Big Festival Band z gościnnym udziałem Wojciecha Karolaka

22.04

g. 18:00 Tigran Hamasyan      

Lars Danielsson Quartet

Tomasz Stańko Quartet