Zagrajmy dla Jarka - koncert charytatywny dla Jarosława Śmietany

Autor: 
Redakcja, na podstawie Jazz Forum
Autor zdjęcia: 
Jan Bebel

21 stycznia tego roku Jarek Śmietana - jeden z najznakomitszych gitarzystów polskiego jazzu przeszedł skompilikowaną operację usunięcia guza mózgu. Muzyk wciąż jest w szpitalu. Jak podaje magazyn Jazz Forum: "Operacja się udała, ale pozostał niedowład lewej strony ciała. Jarka Śmietanę czeka teraz długi okres rehabilitacji. Jesteśmy pełni nadziei, że rekonwalescencja przebiegać będzie pomyślnie.". 15 kwietnia w warszawskim Teatrze Capitol przyjaciele artysty zagrają koncert, z którego dochód przeznaczony będzie na pomoc Jarkowi Śmietanie. Zagrają m.in.: Adam Czerwiński, Wojtek Karolak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Baron, Antoni Dębski, Ewa Bem, Andrzej Jagodziński Trio, Paweł Perliński, Kazimierz Jonkisz, Jerzy Małek, Maciej Strzelczyk, Jacek Kochan i Orkiestra Ryszarda Borowskiego. Osoby pragnące wesprzeć cel koncertu i pomóc w tej akcji mogą wpłacić dowolną kwotę na konto: Polska Fundacja Muzyczna, ul. Kruczkowskiego 12/2, 00-380 Warszawa, konto: PL 42 1440 1101 0000 0000 0489 4766, tytułem: Jarek Śmietana.

Pełną informację na temat koncertu oraz stanu zdrowia Jarka Śmietany podajemy za magazynem Jazz Forum:

"Wspaniały gitarzysta, jeden z czołowych polskich muzyków jazzowych przeszedł w drugiej połowie stycznia operację guza mózgu. Od tego czasu Jarek Śmietana przebywa w szpitalu, początkowo w Bydgoszczy, gdzie miała miejsce operacja, a od 6 marca już w Krakowie. Stan jego zdrowia jest poważny, czeka Go długa rekonwalescencja.

Nikt się tego nie spodziewał. Jarek Śmietana to przecież symbol tężyzny fizycznej, dynamicznej postawy artystycznej i pozytywnego nastawienia do życia. Ale ostatnio, pod koniec roku, zaczął narzekać na zmęczenie i bóle głowy. W listopadzie grał ze swoim zespołem na Zaduszkach Jazzowych w Chicago, w grudniu był w Londynie, gdzie brał udział w sesji nagraniowej nowego projektu Nigela Kennedy’ego w studiach Abbey Road. Szykował się do kolejnej trasy koncertowej w kilku miastach Polski w kwartecie z Andrzejem Olejniczakiem na saksofonie, Adamem Kowalewskim na kontrabasie i Adamem Czerwińskim na perkusji. Zagrali z Jarkiem tylko jeden koncert – w Poznaniu, w klubie Blue Note, w sobotę 12 stycznia.

Już podczas występu Jarek nie czuł się najlepiej, lewa ręka odmawiała posłuszeństwa. Następnego dnia mieli jechać na kolejny występ, do Krakowa. Wyruszyli w drogę. Jarka, który nie był w stanie prowadzić samochód, zmienił przy kierownicy Adam Czerwiński. W Krakowie wykonano tomografię. Diagnoza: guz mózgu, konieczna natychmiastowa operacja! Jarek Śmietana operowany został 21 stycznia w szpitalu w Bydgoszczy. Tam przebywał na Oddziale Neurochirurgii pod okiem lekarzy przez sześć tygodni. 6 marca przewieziony został do szpitala w Krakowie...

Operacja się udała, ale pozostał niedowład lewej strony ciała. Jarka Śmietanę czeka teraz długi okres rehabilitacji. Jesteśmy pełni nadziei, że rekonwalescencja przebiegać będzie pomyślnie.

Poruszeni do głębi i zasmuceni koledzy muzycy pragną pomóc wielkiemu gitarzyście organizując benefis w Warszawie. W maju planowany jest specjalny koncert w Krakowie z udziałem Nigela Kennedy’ego.'

 

 

Tagi: