Zadymka 2014 - znamy program!

Autor: 
Redakcja

Już po raz 16ty Bielska Zadymka Jazzowa przyciągnie do Bielska - w tym do kultowego schroniska na Szyndzielni fanów jazzu z całej Polski! Festiwal rozpocznie się we wtorek, 18 lutego i potrwa do niedzieli 23go. Wśród gwiazd nadchodzącej edycji znalazły się legendy jazzu - Abdullah Ibrahim, Pat Martino i Billy Cobham - diwy wokalistyki - Dianne Reeves i Lizz Wright - gwiazdy z pogranicza gatunków - Omar Hakim, Rachel Z i Elina Duni a także czołówka polskiej sceny jazzowej. Jak co roku nie zabraknie na Zadymce konkursu dla młodych zespołów jazzowych - organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca roku!

Co najmniej dwa razy publiczność w Bielsku będzie miała przyjemność oklaskiwać koncerty premierowe. Pierwsza będzie miała miejsce już podczas koncertu inauguracyjnego -  nową muzykę zaprezentuje duet Wojciech Myrczek i Paweł Tomaszewski. Ten pierwszy jest podwójnym zwycięzcą konkursu Shure Montreux Jazz Voice Competition 2013 - do Polski przywiózł zarówno nagrodę jury jak i publiczności tego legendarnego festiwalu. Paweł Tomaszewski jest młodym pianistą o ugurntowanej pozycji na polskiej scenie jazzowej. Słyszeć mogliśmy go m.in. u boku Adama Bałdycha, Jarka Śmietany czy Macieja Sikały. Odpowiadał też za aranżacje i produkcję albumu „Kaczmarski & Jazz”. Gdy panowie stają razem na scenie wydarzyć może się np. coś takiego:

Drugą premierę zapowiedział już Billy Cobham.  Współpracujący m.in. z Milesem Davisem i Mahavishnu Orchestra perkusista zagra na Zadymce materiał „Tales from the Skeleton Coast”, który na płycie ukaże się w przyszłym roku.

Bez wątpienia ozdobą festiwalu będą koncerty znakomitych jazzowych wokalistek - zdobywczyni 4 nagród Grammy Dianne Reeves oraz Lizz Wright. O tej pierwszej mówi się, że jest spadkobierczynią legendy Dinah Washington i Carmen McRae. Młoda Lizz Wright ma na koncie cztery doskonale przyjęte albumy - na przyszły rok przewidziana jest premiera jej kolejnego krążka. Artystki wystąpiły w projekcie „Sing the Truth”, w którym razem z Angelique Kidjo i Simone śpiewały utwory Niny Simone.

80-te urodziny świętować będzie w Bielsku pianista Abdullah Ibrahim - a  70-te gitarzysta Pata Martino! Swój znakomity kwartet zaprezentuje pochodzący z Puerto Rico, wielokrotnie nagradzany, znany m.in. z San Francisco Jazz Collective - Miguel Zenon. Po raz pierwszy w Polsce usłyszeć będzie można The Trio of Oz tworzone przez perkusistę Omara Hakima (Weather Report, Miles Davis, David Bowie, Sting) i nagrodzoną Grammy pianistkę Rachel Z (Wayne Shorter, Stanley Clarke, Peter Gabriel).
W Bielsku po raz pierwszy w Polsce zagra też charyzmatyczna wokalistka albańskiego pochodzenia - Elina Duni. Jej płyta „Matanë Malit” ukazała się w zeszłym roku nakładem wydawnictwa ECM.

Niezwykłym eksperymentem będzie również koncert zespołu String Connection, podczas którego zarówno na widowni, jak i na scenie pojawią się niewidomi, a jego większa część odbędzie się przy zgaszonych światłach - zapowiedział na facebooku dyrektor festiwalu Jerzy Batycki - Dużą atrakcją będą również prezentacje nowego polskiego jazzu na Scenie Klubowej i Festiwalowej Scenie Promocji oraz tradycyjnie rozstrzygnięcie Konkursu, którego nagrodą główną jest nagranie i promocja płyty. Kolejne nagrody „Aniołów Jazzu” powędrują w kolejne godne ręce. Będzie jak zwykle niezwykła, zimowa, beskidzka aura! Zapraszamy na kolejną prawdziwą Zadymkę Jazzową!!!

Zgłoszenia do Konkursu przyjmujemy do końca roku, regulamin konkursu, szczegółowy program festiwalu, informacje o biletach już wkrótce na www.zadymka.pl i na facebooku.

Tagi: