Za tydzień rusza Jazz Jantar!

Autor: 
Redakcja

Tegoroczną edycję Festiwalu Jazz Jantar otworzy 2 listopada Erik Truffaz, słynny francuski trębacz. Ze swoim kwartetem zagra materiał ze swojej ostatniej płyty EL TIEMPO DE LA REVOLUCION. Koncert ten będzie jednocześnie inauguracją prezentacji francuskiego jazzu „France.NOW” i odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance (na pozostałe koncerty organizatorzy zapraszają do Klubu Żak). Festiwal zamknie 16 listopada kuratorski dzień określany jako „Sygnowano: Maciej Sikała”.

Gdański saksofonista postanowił przybliżyć trójmiejskiej publiczności dwóch wspaniałych saksofonistów: Duńczyka Jacoba Dinesena i Niemca Ralpha Reicherta. Sam Maciej Sikała przygotowuje na FJJ specjalny projekt, z udziałem kontrabasisty Wayne’a Dockery, perkusisty Johna Betscha i trębacza Piotra Wojtasika. Ten koncert zaplanowany jest na Święto Niepodległości (11 listopada). Drugi koncert tego dnia dedykowany jest francuskiemu jazzowi (blok France.NOW). Wspomniany już Erik Truffaz to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych francuskich jazzmanów w świecie. Niewątpliwie drugim takim nazwiskiem jest Manu Katche, mistrz instrumentów perkusyjnych, kompozytor, wokalista i producent. Manu Katche pierwszy raz zagra w Gdańsku, przywiezie swój międzynarodowy zespół, z udziałem specjalnego gościa - Nilsa Pettera Molvaera, uwielbianego przez trójmiejską publiczność (w Żaku wystąpi trzeci raz). Za to młody francuski trębacz Fabien Mary pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Polski debiut Fabien Mary Quartet z programem z ostatniej płyty „Conception” zaplanowany jest na 8 listopada.

Niewątpliwie trąbka będzie – bynajmniej nie cichym – bohaterem tegorocznej edycji FJJ. 8 listopada, obok młodego, francuskiego trębacza, w Sali Suwnicowej Żaka wystąpi równie młody trębacz, Christian Scott, uważany za najciekawsze objawienie w amerykańskim jazzie, za twarz nowej fali w młodym, amerykańskim jazzie. Jazz Times określił go wręcz jako "Jazz's young style God".

Ale w Żaku pojawi się także jeden z najsłynniejszych trębaczy jazzowych: Terence Blanchard (na FJJ po raz drugi). I tutaj mamy niespodziankę: bowiem Blanchard wspiera młodego polskiego pianistę Michała Wróblewskiego. Tego samego dnia zaplanowaliśmy koncert kolejnego słynnego trębacza zza Wielkiej Wody: Dave’a Douglasa (po raz drugi na FJJ), a jego kwintet zagra materiał z ostatniej płyty Douglasa „Time Travel”. Skoro już jesteśmy przy muzyku ze słynnej nowojorskiej stajni Johna Zorna, nadszedł w końcu czas na zapełnienie dotychczasowej luki programowej FJJ: 9 listopada po raz pierwszy w Trójmieście wystąpi słynne trio Medeski, Martin & Wood.  Tego wieczoru obok tria MM&W wystąpi eksperymentalne trio The Necks z Australii, uważane za mistrzów improwizacji.

 

Pianistyka jazzowa zawsze była mocnym akcentem gdańskiego festiwalu. Obok wyżej wymienionych pianistów po raz pierwszy dla trójmiejskiej publiczności zagrają naprawdę wyśmienici artyści: Amerykanin Craig Taborn wystąpi z solowym koncertem, a Fin Iiro Rantala zagra w kwartecie z udziałem polskiego skrzypka, Adama Bałdycha, którego talent został doceniony przez słynną niemiecką wytwórnię płytową ACT Music, wydającą płyty m.in. Vijaya Iyera, Larsa Danielssona czy Leszka Możdżera.

Gdańską pianistykę reprezentować będą Leszek Kułakowski i Aleksandra Tomaszewska. Niemieccy krytycy w 2011 roku okrzyknęli Aleksandrę Tomaszewską „polską Marią Schneider”. W Żaku usłyszymy jej zespół Aleksandra Tomaszewska Octet feat. NDR Horn Selection. Leszek Kułakowski poprowadzi Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku przedstawiając publiczności nowy program.

 

Jedną z najciekawszych płyt tego sezonu, wydaną przez polską formację jazzową jest niewątpliwie „RGG Szymanowski” (Jazzarium.pl używa określenia „najświetniejsza”). Także ostatnia płyta New Bone „Destined” spodobała się fanom jazzu (Bogdan Chmura: „Ciekawa, świetnie brzmiąca płyta, która pokazuje, jak duże rezerwy tkwią w akustycznym jazzie o bopowych korzeniach”). Obok RGG i New Bone na koncercie w Żaku pojawi się nowa formacja Jacka Kochana ORGANizition of 3, który zapowiada wydanie nowej płyty jesienią tego roku.

Na koncertach Młodej Sceny Jazzowej w tym roku zaprezentują się: RAW, Maciej Milewski 5tet i Michał Zienkowski Quintet

Program:

2.11.2013

Erik Truffaz Quartet

3.11.2013

Dave Douglas Quintet

Terence Blanchard feat. Michał Wróblewski Trio

8.11.2013

Fabien Mary Quartet

Christian Scott

9.11.2013

The Necks

Medeski, Martin & Wood

RAW

10.11.2013

Craig Taborn Solo

Iiro Rantala Quartet feat. Adam Bałdych

Maciej Milewski 5tet

11.11.2013

Maciej Sikała Quartet

Manu Katche feat. Nils Petter Molvaer

14.11.2013

Leszek Kułakowski Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku
Koncert dedykowany pamięci Jarka Śmietany: Karolak, Grzegorski, Małek & Czerwiński

15.11.2013

New Bone

ORGANizition of 3

16.11.2013

RGG Szymanowski

Aleksandra Tomaszewska Octet feat. NDR Horn Selection

Michał Zienkowski Quartet

17.11.2013

Jacob Dinesen Quartet

Ralph Reichert Newropean Quartet

 

Festiwal Jazz Jantar jest jednym z najstarszych polskich festiwali jazzowych (I edycja w 1976, do 1989 odbywał się z przerwami, reaktywowany w 1998). Jest zaliczany do elitarnej grupy najwyżej cenionych imprez jazzowych w Polsce, dzięki wyrazistemu i odważnemu programowi, otwartemu na nowości i formy rozszerzające obszary jazzu, w kierunku muzyki nowej i elektronicznej.

www.klubzak.com.pl

www.jazzjantar.pl

Tagi: