Yo-Yo Ma i Claude Bolling - wspomnienie i polska premiera na festiwalu Kolory Polski

Autor: 
Redakcja

W sobotę 10 sierpnia, o godz. 19.00 w zelowskim kościele Ewangelicko-Reformowanym (woj. łódzkie) odbędzie się polska premiera Suity na wiolonczele i trio jazzowe skomponowanej przez Claude'a Bollinga z myślą o światowej sławy instrumentaliście Yo-Yo Ma. Na zaproszenie festiwalu Kolory Polski, w ramach którego odbędzie się koncert, wystąpią młodzi choć już odnoszący sukcesy artyści: Tomasz Daroch (wiolonczela), Nikola Kołodziejczyk (fortepian), Michał Kapczuk (kontrabas) i Jan Pawlak (perkusja).

W 1930 roku w Cannes urodził się Claude Bolling, francuski pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Jako cudowne dziecko, już w wieku 14 lat cieszył się opinią profesjonalnego muzyka, a biegłości technicznej, wrażliwości muzycznej i jazzowego zacięcia mogli mu pozazdrościć najlepsi. Ponieważ sam reprezentował nieprzeciętny poziom, grywał również z największymi, m.in. z Lionelem Hamptonem, z Roy'em Eldridgem czy z Kenny Clarke'iem. Przyjaźnił się z Oscarem Petersonem (!). Bolling skomponował także muzykę do ponad 100 obrazów, głównie francuskich – począwszy od dokumentów, przez kryminały („Borsalino", 1970) na amerykańskich komediach („California Suite”, 1978) kończąc.

Claude Bolling przez lata dał się poznać melomanom jako twórca przekraczający granice pomiędzy dwoma, wydawać by się mogło bardzo odległymi światami: królestwem muzyki klasycznej oraz światem jazzu. Pierwszym tego typu muzycznym mariażem w jego dorobku była Suita na flet i trio jazzowe (1975), napisana z myślą o klasycznym fleciście Jeanie-Pierre Rampalu, w której pojawił się miks barokowej elegancji oraz nowoczesnego swingu. Gdy kompozycja zaczęła stawać się coraz bardziej popularna, Bolling nawiązał współpracę z kolejnymi klasycznymi muzykami: gitarzystą Alexandrem Lagoyą, skrzypkiem Pinchasem Zukermanem, trębaczem Mauricem André i wiolonczelistą Yo-Yo Ma. Temu ostatniemu artyście zadedykował Suitę na wiolonczelę i trio jazzowe (1984), która zabrzmi podczas koncertu. Yo-Yo Ma był zachwycony utworem – po zapoznaniu się z partyturą stwierdził, że „szlachetność i ekspresja wiolonczeli w muzyce jazzowej brzmią doskonale”.


Podczas koncertu w zelowskim Kościele Ewangelicko-Reformowanym Suitę na wiolonczelę i trio jazzowe wykona czterech utalentowanych, młodych muzyków: wiolonczelista Tomasz Daroch – zwycięzca oraz zdobywca tytułu Grand Prix VIII edycji Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego (2011), kontrabasista Michał Kapczuk – laureat I nagrody w konkursie „Jazz nad Odrą 2013” w kategorii „Indywidualność Jazzowa”, pianista Nikola Kołodziejczyk – półfinalista Festiwalu jazzowego w Montreux (2007) oraz stypendysta Otwartej Filharmonii „Agrafki Muzycznej”, perkusista Jan Pawlak.

Dziś mija prawie 30 lat od nagrania suity przez Yo-To Ma, Claude'a Bollinga, Marc'a Michela i Jean-Luca Dayan. Tych, którzy są ciekawi polskiego premierowego wykonania Suity na wiolonczele i trio jazzowe zapraszamy w sobotni wieczór do Zelowa, 50 km na południe od Łodzi, na wędrowny festiwal Filharmonii Łódzkiej - Kolory Polski.

 

www.kolorypolski.pl