XII Jazz Od Nowa Festiwal 2012 wypełnią koncerty gwiazd światowego formatu

Autor: 
Redakcja

Tomasz Stańko, Henryk Miśkiewicz, Antymos Apostolis, Michael Patches Stewart i Etienne Mbappe to tylko niektóre z gwiazd 12. edycji Jazz Od Nowa festival rozpoczynającej się 22 lutego w Toruniu. Będzie to najbardziej międzynarodowa edycja toruńskiego festiwalu. 

W tym roku odbędzie się najbardziej międzynarodowy festiwal w historii Jazz Od Nowa - powiedział podczas dzisiejszej konferencji Maurycy Męczykalski, szef klubu Od Nowa i twórca festiwalu. Dodał, że program stworzą muzycy z 11 krajów na 4 kontynentach. Faktycznie, jedynym jednolitym narodowościowo zespołem na afiszu 12. Jazz Od Nowa jest warszawski Jazz City Choir. Bo Henryk Miśkiewicz Full Drive 3 wystąpi już z trębaczem z USA, Mikołaj Trzaska zagra z brytyjską sekcją pod anglojęzycznym szyldem Riverloam Trio, kwintet Piotra Wojtasika objawi się w składzie polsko-węgiersko-niemiecko-amerykańskim, a band Tomasza Stańki  w obsadzie polsko-fińskiej. Wywodzący się ze środowiska poznańskiego młody lew klarnetu Wacław Zimpel zaprezentuje się w towarzystwie austriackiego perkusisty Wolfganga Reisingera, a dopełnieniem polskiego tria Antymosa Apostolisa będzie kameruński basista Etienne Mbappe. Równie egzotycznie przedstawia się skład The Brag Pack, obejmujący muzyków z Węgier, Niemiec, Holandii i odległej Indonezji.

12. edycji towarzyszy wystawa fotografii "Jazzowe Impresje" w klubowej Galerii 011. Organizatorzy uruchomili też na Facebooku nietypowy konkurs Jazz Press Foto, do którego zapraszają wszystkich autorów zdjęć zrealizowanych podczas jazzowych koncertów, jakie odbywały się w ciągu ostatniego półwiecza w Od Nowie. Nagrodami są darmowe wejściówki na festiwal. Szczegóły na profilu: http://www.facebook.com/jazz.odnowa.festival. historia festiwalu i wykonawców na witrynie http://www.jazz.odnowa.pl.

Jazz Od Nowa 2012 zapowiada się bardzo obiecująco. Nie powinno to nikogo dziwić. W przeprowadzonych kilka lat temu badaniach odbioru sceny kulturalnej Torunia, okazało się, że najbardziej znanym w Polsce muzycznym festiwalem toruńskim jest... Jazz Od Nowa. Najmłodszy festiwal jazzowy w Polsce, w dosłownie kilka lat wyrobił sobie markę i pozycję. Narodził się w 2001 roku dzięki pomysłowi Maurycego Męczykalskiego, szefa i twórcy klubu. Maurycy od początku chciał startować z bardzo konkretnie sprofilowanym programem i sprostać gustom fanów jazzowej klasyki, ale jednocześnie pamiętać o fanach jazzu nowoczesnego, często eksperymentalnego. Od dwunastu lat festiwal bezbłędnie balansuje pomiędzy klasykami i awangardzistami, dla wszystkich przygotowując wybuchową dawkę ich jazzu.

Nawet nazwa Jazz Od Nowa nie jest jednoznaczna. Bo ma nie tylko budzić skojarzenia Festiwalu z klubem, ale mówić o filozofii wydarzenia – połączeniu głównego nurtu jazzu z nową muzyką improwizowaną. Jest jeszcze cel trzeci – odnowienie żywej przed laty tradycji grania jazzu w klubach studenckich. Bo Od Nowa jest prawdopodobnie jedynym klubem studenckim w Polsce, w którym regularnie odbywają się koncerty jazzowe. Warto dodać, że obecność jazzu w Od Nowie, sięga początków istnienia klubu, czyli przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Było to, po Krakowie i Warszawie, trzecie miejsce w Polsce, gdzie regularnie odbywały się koncerty jazzowe.

Spis nazwisk grających podczas dwunastu lat Jazz Od Nowa jest imponujący. W Toruniu zagrali jazzmani tej rangi jak: Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Krzesimir Dębski, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Krzysztof Ścierański, Tymon Tymański, Walk Away, Miłość, Laboratorium oraz gwiazdy światowego i europejskiego jazzu miedzy innymi: Hiram Bullock, Victor Lewis, David Friesen, Peter Brotzmann, Al Foster, Greg Osby, Giovanni Mirabassi. 

Koncerty festiwalowe odbywają się co wieczór, zawsze o 20.00 na scenie Od Nowy w toruńskim miasteczku akademickim.

PROGRAM FESTIWALU

22 lutego

JAZZ CITY CHOIR (PL)

HENRYK MIŚKIEWICZ FULL DRIVE 3 (PL/USA)

23 lutego 

THE BRAG PACK (ID/H/D/NL)

RIVERLOAM TRIO (PL/GB)

24 lutego 

APOSTOLIS ANTHIMOS TRIO feat. Etienne Mbappe (GR/CM/PL)

PIOTR WOJTASIK QUARTET feat. John Betsch (PL/H/USA)

25 lutego 

ZIMPEL/REISINGER DUO (PL/A)

TOMASZ STAŃKO BAND (PL/FIN)