Wtorkowy Jazztopad: Cortex i HANG EM HIGH

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

W najbliższy wtorek, 18-go listopada, we wrocławskiej Klubokawiarni Mleczarnia, w ramach 11. edycji festiwalu Jazztopad wystąpi kobiecy duet z Paryża - Cortex. Oprócz nich na scenie pojawi się także grupa HANG EM HIGH.

Five38 – należący do nowej generacji francuskiej sceny muzycznej. Nazwa zespołu to suma strun, jakie basistka Fanny Lasfargues i harfistka Rafaelle Rinaudo mają do swojej twórczej dyspozycji. Ich różne ścieżki muzyczne zbiegły się w paryskim jazzowym kolektywie COAX, a swoją pierwszą wspólną próbę odbyły w 2012 roku, by już w następnym zacząć koncertować. Ich dynamiczna i charakterna muzyka stanowi fuzję minimalistycznych form z elementami rocka, pop rocka, free improv, noise’u i eksperymentu, wzbogaconych dodatkowo użyciem elektroniki oraz mechanicznych „zabawek”. Five38 zostały laureatkami francuskiej nagrody Jazz Migration 2014.

HANG EM HIGH – międzynarodowy zespół inspirujący się takimi gatunkami, jak rock, punk, blues, jazz, Avant-garde, live electronics. Swoją muzykę nazywają po prostu HANG EM HIGH, a składają się na nią temperamenty trzech muzyków. Jednym z nich jest BOND – wrocławski basista o rozpoznawalnym brzmieniu, znany z kolektywów Miloopa, Fat Burning Step, również jako pomysłodawca festiwalu i platformy artystycznej Eklektik Session. Współpracował ze znakomitymi performerami muzyki elektronicznej, jak m.in.: Jan Bang, Eivind Aarset, Nils Peter Molvaer, czy Roli Mosimann. Kolejny, Lucien Dubuis, to szwajcarski saksofonista i klarnecista ze szczególnym umiłowaniem do klarnetu kontrabasowego. Jego muzyka sięga zarówno do jazzowej tradycji Johna Coltrane’a, jak i zadziornego języka Beastie Boys, a w swoim dorobku ma ponad 20 nagrań płytowych oraz pracę z takimi muzykami, jak: Marc Ribot, Hans Koch, Daniel Humair, Richie Beirach, Barry Guy i Kalle Kalima. Podstawę rytmiczną tria tworzy austriacki perkusista Alfred Vogel, którego specjalnością są też dźwięki wydobywane ze „śmieci”, czyli tzw. junk percussion. Vogel jest jedną z najbardziej aktywnych postaci austriackiej sceny jazzowej, organizatorem festiwalu bezau beatz, szefem wydawnictwa Boomslang Records, a jego twórczość znana na światowej scenie free-jazzowej.

CO? – Jazztopad: Five38 / HANG EM HIGH
KTO? – Five38: Fanny Lasfargues, Rafaelle Rinaudo / HANG EM HIGH: Bond, Lucien Dubuis, Alfred Vogel
GDZIE? – Klubokawiarnia Mleczarnia, Wrocław
KIEDY? – 18/11/2014, 19:00
BILETY? – 25 zł
KARNET? - I strefa 510 zł / II strefa 390 zł / Karnet na koncerty w Klubokawiarni Mleczarnia 50 zł

Tagi: