Wojciech Jachna / Ksawery Wójciński – rozmawiając z przestrzenią

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Duet Wojciecha Jachny - jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy na jazzowej scenie z Ksawerym Wójcińskim - jednym z najbardziej niezwykłych kontrabasistów na rynku, zapisał się w świadomości słuchaczy chyba na trwałe, a ich pierwsza wspólna płyta „Night Talks” spodobała się nie tylko słuchaczom, ale i krytykom.

Miło było dostrzec jak album przedarł się do niektórych zestawień najlepszych płyt roku.

Zdarzało się, że ich gra porównywana była do dokonań innych niekiedy znacznie słynniejszych duetów jak Joelle Leandre/Jean-Luc Capozzo,  Pascal Niggenkemper / Thomas Heberer czy Alan Silva i Jacquesa Coursila. Nie o porównywanie jednak chodzi. Wierzymy, że muzyka duetu Jachna/Wójciński śmiało może funkcjonować bez takich odniesień i jest wyjątkowa sama w sobie. Rzadko bowiem zdarza się aby dwie artystyczne osobowości patrzyły na świat tak inaczej i jednocześnie tak znajdowały tak cudowną przestrzeń wspólną.

Nie da się ukryć, że jeszcze milej jest wiedzieć, że duetowe muzykowanie dla samych artystów stało się na tyle ważne, aby nie porzucić go po pierwszym nagraniu, ale dalej razem odkrywać nowe muzyczne przestrzenie.

A najbardziej miło jest, gdy nadarza się okazja wydania ich pracy na płycie, a muzycy powracająco labela, w którym wydawali swoje pierwsze nagrania.

„Conversation with Space” powstała podczas dwóch sesji nagraniowych. Pierwsza odbyła się w warszawskim LADOMie w w maju ubiegłego roku i w warszawskim Mózgu na początku czerwca. Całość nagrał i zmasterował Tomasz Glazik, który wystąpił także gościnnie w jedyn utworze jako saksofonista.

Tagi: