Without A Net - nowa płyta Wayne'a Shortera

Autor: 
Redakcja

Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że powrór Wayne’a Shortera do Blue Note od początku był priorytetem nowego szefa tego legendarnego wydawnictwa - Dona Wasa. Teraz znamy szczegóły nowej płyty kwartetu giganta saksofonu i jego kwartetu. Album będzie nosił tytuł “Without a Net” i do sklepów trafi 5 lutego 2013. Na płycie znajdzie się 9 nagrań koncertowych z europejskiej trasy kwartetu z roku 2011 oraz jeden utwór, zarejestrowany w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles - 23 minutowa suita “Pegasus” z udziałem kwartetu The Imani Winds.

Jak powiedział Don Was: “Wayne Shorter jest jednym w największych muzyków i kompozytorów naszych czasów. Mimo 80 lat mamy okazję podziwiać go w bardzo wysokiej formie, w jednym z najbardziej niesamowitych zespołów, jakie kiedykolwiek powstały [w kwartecie z Danilo Perezem, Johnem Patituccim i Brianem Bladem]. Choć powitanie go w Blue Note po 43-letniej przerwie skłania do wzruszeń, Wayne koncentruje się wyłącznie na muzyce i na tym by słuchanie jego nowego albumu było źródłem przeżyć najwyższego rzędu.”

Wśród utworów znajduje się 6 kompozycji, które dotąd nigdy nie zostały wydane na płycie oraz nowe wersje klasyków takich jak “Plaza Real” z płyty “Procession” Weather Report czy “Orbits” z “Miles Smiles”. Utwór tytułowy - “Without a net” to kompozycja z filmu “Flying Down To Rio”, w którym po raz pierwszy na ekranie spotkali się Fred Astaire i Ginger Rogers. Obraz, podobnie jak sam Wayne Shorter, obchodzą w tym roku 80 urodziny.

Ostatnia płyta Shorera - “Beyond The Sound Barrier” -ukazała się w roku 2005. W przyszłym roku, oprócz premiery “Without a net” Shorter planuje podwójną trasę koncertową - promującą nowy album oraz świetującą jego jubileusz.

Tracklista albumu “Without a net”
1. ‘Orbits’ (4:49),
2. ‘Starry Night’ (8:48), ‘
3. S. S. Golden Mean’ (5:17),
4. ‘Plaza Real’ (6:56),
5. ‘Myrrh’ (3:03),
6. ‘Pegasus’ (23:06),
7. ‘Flying Down to Rio’ (12:44),
8. ‘Zero Gravity’ (8:13),
9. ‘UFO’ (4:12)

Tagi: