William Parker / Gerald Cleaver / Craig Taborn czyli Farmers By Nature wydają nową płytę

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Nie wydają wspólnych płyt zbyt często, bo I są muzykami niezwykle zajętymi własnymi projektami, ale kiedy już to się zdarza powstają nagrania wyśmienite. Fenomenalne trio Farmers By Nature - perkusista Gerard Cleaver, basista William Parker oraz pianista Craig Taborn wydają nowy album. Od wczoraj możemy cieszyć się ich najnowszym wspólnym przedsięwzięciem Love and Ghosts.

Materiał zarejestrowany w czasie dwóch francuskich koncertów jest trzecim albumem znakomitego, amerykańskiego tria.  To także prawdziwa gratka dla amatorów free jazzowego grania. Każdy wydany przez muzyków album niczym magnes przyciąga nowych fanów muzyki improwizowanej. Nic dziwnego, bowiem wszyscy członkowie zespołu należą do ścisłej czołówki współczesnego jazzu, a każdy z nich ma na swoim koncie co najmniej kilkanaście ważnych albumów.

Poza Farmers By Natures Gerald Cleaver – jeden z najbardziej poszukiwanych dziś drummerów, nagrywa zarówno z młodszym pokoleniem jazzmanów, wśród nich był min. Yaron Herman, ale także  wykonawcami od kilku dekad obecnymi na scenie, tu wymienić można Joe Morrisa  czy Mario Palone czy też Tomasza Stańko.

Williama Parkera nie trzeba chyba szczególnie przedstawiać - czołowy basista freejazzowy, ale także kompozytor, multiinstrumentalista, a nawet poeta. Zyskał uznanie jako współpracownik Cecila Tylora i wieloletni partner sceniczny saksofonisty Davida Ware'a oraz członek zespołów Petera Brotzmann'a. Jako lider nagrał ponad czterdzieści albumów, tych gdzie był gościem zliczyć nie sposób. Współtworzy freejazzową grupę Other Dimensions in Music, do której należeli Roy Campbell, Daniel Carter oraz Rashid Bakr, a współpracowali min. Mtthew Shipp czy Hamid Drake.

Farmers By Nature tworzy także Craig Taborn, najmłodszy w składzie - pianista i kompozytor, który z całej grupy najgłębiej osadzony jest w muzyce nowoczesnej. Jego muzyczna biografia kształtowała się od jazzu, poprzez techno aż do muzyki ambientowej i dziś jest jednym z najsilniejszych głosów w improwizowanej pianistyce.

Love and Ghosts to efekt kolejnego, niezwykłego spotkania trzech muzyków i kompozytorów, które zawsze owocuje wyjątkowym, chciałoby się powiedzieć "wytrawnym" materiałem. Jak podkreślają muzycy, spośród których każdy jest liderem w innych grupach, stają ze sobą twarzą w twarz - będąc równymi, troszcząc się o idealne współbrzmienie. Najnowszy krążek tria ma właśnie swoją premierę, a ukazuje się na rynku nakładem Aum Fidelity Recordings.