Wczoraj był przedsmak prezentu. Dzisiaj prezent w całości

Autor: 
Redakcja

MIło wiedzieć, że Tie Break wciąż działa i to jak działa! Koncert z Boogie Brain Festival 2012 ze Szczecina sprzed nieco ponad dwóch miesięcy jest tego znakomitym dowodem i co więcej dowodem, który dostepny jest tylko na stronach Jazzarium. Wówczas zespół wystąpił w składzie Antoni Gralak - trąbka, Janusz Yanina Iwański - gitary, Mateusz Pospieszalski – saxofony, Marcin Pospieszalski- bass, Frank Parker- perkusja oraz gościnnie Michał Urbaniak - skrzypce. A jakby ktoś potrzebował przypomnieć sobie czym był Tie Break to spieszymy także z krótką notką.

Tie Break zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Założony w 1980 w Częstochowie. Laureat festiwali Jazz Juniors w Krakowie(1980) i Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1980). Trzon grupy stanowi czwórka utytułowanych muzyków: Marcin Pospieszalski - bass, Mateusz Pospieszalski - sax., Janusz Yanina Iwański - gr. , Antoni Gralak - tr. Ich spotkanie zapoczątkowało powstanie rozpoznawalnego brzmienia zespołu i funkcjonowanie w obrębie offowej subkultury lat 80-tych.

Krytycy oraz środowisko miało olbrzymie kłopoty z zaakceptowaniem zespołu, dzięki temu szybko zdobyli sobie pozycje najważniejszego i najciekawszego outsidera na rodzimej scenie. Od tamtego czasu mówi się o zjawisku Tie Break, nie tylko pod względem muzycznym i artystycznym, ale także duchowym. Trzon grupy pozostawał niezmieniony, natomiast przez zespół przewinęło się wiele osób doskonale znanych z naszej sceny muzycznej m.in.: Włodzimierz Kiniorski, Sarandis Iovanudis, Kuba Majerczyk, Jorgos Skolias, Stanislaw Sojka, Andrzej Urny, Andrzej Ryszka, Zbigi Uhuru Brysiak, Wojtek Konik- iewicz, Aleksander Korecki, Zbigniew Wegechaubt. Plastycy, fotografowie:Andrzej i Tosia Świerczyńscy, Kamil Sipowicz, Jaroslaw Kobyłkiewicz, Jurek Owsiak, Marek Makowski.

Zespół z pewnością jest zjawiskiem socjologicznym. Muzyka do dzisiaj brzmi świeżo i awangardowo, będąc jednocześnie mieszaniną różnych stylów, co powoduje trudności z jednoznacznym zaklasyfikowaniem i włożeniem do muzycznej szuflady . Grupa dzięki swojej muzyce wykształciła świadomość u bardzo wielu współczesnych muzyków. Tie Break postrzegany jest jako zespół poszukujący, oraz tworzący własny unikalny styl muzyczny oraz brzmienie. Uważa się, że dzięki Tie Brekowi powstał jass , co wydaje się być ciekawym stwierdzeniem biorąc pod uwagę to, że muzyka Tie Brek była zdecydowanie bardziej złożona i wymagała umiejętności, o które jass nie zawsze dbał tak bardzo .

Jedno jest pewne to grupa będąca kamieniem milowym rodzimej sceny muzycznej i to nie tylko w kategoriach jazzu. To również jeden z najbardziej niedocenionych zespołów, składający się z uznanych obecnie solistów, który warto przypomnieć jako bardzo ważną dla kultury naszego kraju formację.

 

Tie Break & Michał Urbaniak - Boogie Brain Festiwali 2012 Szczecin 19 października 2012 by Jazzariumpl on Mixcloud