Wayne Shorter na Warsaw Summer Jazz Days 2013!

Autor: 
Redakcja

Organizatorzy odsłonili kolejną kartę przyszłorocznej edycji festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W zeszłym tygodniu ujawnili, że 15 lipca w Sali Kongresowej swoje 60te urodziny świętować będzie John Zorn. Teraz wiemy, że 18 lipca na festiwal przyjedzie legendarny Wayne Shorter.

Do Warszawy przywiezie najpewniej swój kwartet w składzie: Danilo Pérez - fortepian, John Patitucci - kontrabas, Brian Blade - perkusja.

Shorter powrócił niedawno, po 43-letniej przerwie, pod skrzydła wytwórni Blue Note, dla której nagrywał swoje głośne autorskie albumy takie jak "JuJu" czy "Speak No Evil". Na 5 lutego 2013 planowana jest premiera nowej płyty jego kwartetu, który od lat uchodzi za najlepszy akustyczny zespół jazzowy na świecie.

Album będzie nosił tytuł “Without a Net” i znajdzie się na nim 9 nagrań koncertowych z europejskiej trasy kwartetu z roku 2011 oraz jeden utwór, zarejestrowany w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles - 23 minutowa suita “Pegasus” z udziałem kwartetu instrumentów dętych The Imani Winds.

Wśród utworów znajduje się 6 kompozycji, które dotąd nigdy nie zostały wydane na płycie oraz nowe wersje klasyków takich jak “Plaza Real” z płyty “Procession” z repertuaru Weather Report czy “Orbits” z “Miles Smiles”. Utwór tytułowy - “Without a net” to kompozycja z filmu “Flying Down To Rio”, w którym po raz pierwszy na ekranie spotkali się Fred Astaire i Ginger Rogers. Obraz, podobnie jak sam Wayne Shorter, obchodzą w 2013 roku 80 urodziny.

Podczas Warsaw Summer Jazz Days bedziemy więc Sto mogli zaśpiewać "100 lat" zarówno 60-letniemu Zornowi jak i 80-letniemu Shorterowi.


 

Tagi: