Wayne Shorter, Esperanza Spalding i NOSPR - koncert marzeń w ramach Bielskiej Zadymki Jazzowej!

Autor: 
Redakcja

Wayne Shorter Quartet z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (w ich nowej, zapierającej dech w piersiach siedzibie) i Esperanzą Spalding jako solistką. I właściwie wystarczyłoby napisać tyle - a to tylko jedna z atrakcji Lotos Jazz Festiwal - Bielskiej Zadymki Jazzowej, choć w takim składzie to prawdziwa jazzowa zadyma!

Warto zapisać tę datę w kalendarzu: 28 lutego, Katowice, świeżo otwarta siedziba NOSPR: Koncert marzeń! Bo Wayne Shorter symfonicznie to zdecydowanie nie to samo, co rockowe legendy lat 80tych w wersji „na stringi”. Shorter jest jednym z najwspanialszych muzyków naszych czasów - a w przypadku artystów tego formatu, to gatunki dostosowują się do muzycznego języka autora, a nie na odwrót. Koncert ten na prawdę nie wymaga dalszych rekomendacji. Dodajmy tylko, że jego współorganizatorem jest radiowa Dwójka, a wydarzenie to jest częścią jubileuszu 90-lecie Polskiego Radia. Na własnej skórze przekonamy się z czego tak cieszyli się londyńczycy w Barbican Center :-)

Dzień później przenosimy się na powrót do Bielska Białej. Tam Galę Polskiego Jazzu poprowadzi Włodek Pawlik i jego ozłocone Grammy trio a także goście: Lora Szafran, Marek Bałata oraz trębacz Gary Guthman.

Zadymka zacznie się jednak już 25 lutego gdy do Bielska Białej nadciągnie dwójka znakomitych jazzowych trębaczy: Arturo Sandoval i jego sekstet oraz Nicholas Payton z Miles Electric Band  - i choć nie jesteśmy wielkimi fanami davisowskiej nekrofilii, przyznać trzeba, że skład ekipę zgromadził Payton imponującą: za bębnami siądzie bratanek Milesa - Vince Wilburn Jr, a zasłaniać go będzie 10tka muzyków: wśród nich Antoine Roney (saksofony), Darryl Jones (bas), Munyungo Jackson i Mino Cinelu (instrumenty perkusyjne), Badal Roy (tabla), Blackbyrd McKnight (gitara), John Beasley i Robert Irving III (instrumenty klawiszowe), DJ Logic (gramofony) i na szpicy, oczywiście Nicholas Payton i jego trąbka.

Europejską scenę reprezentować na Zadymce będą (26 lutego) Soweto Kinch – saksofonista altowy i raper, jeden z najbardziej żywiołowych reprezentantów młodej brytyjskiej sceny jazzowej, a także (27 lutego) międzynarodowe, szwedzko-niemiecko-kubańskie Tingvall Trio – z Hamburga.
Na niedzielny Koncert Otwarty do Klubu Klimat zaprosi obchodzący w przyszłym roku jubileusz 30-lecia zespół Walk Away. O rozrywkową część festiwalu zadbają: Red Baraat – indyjsko-amerykański band, grający tak zwany dhol’n’brass – wyjątkowe połączenie północno-indyjskich rytmów, jazzu, go-go, brass funku i hip-hopu (określani są mianem hinduskiej odpowiedzi na bałkańskie orkiestry dęte) oraz Mydy Rabycat – pierwszy czeski electroswing band, rodem z Pragi, porównywany do francuskiego Caravan Palace.

KONKURS

Tradycją Zadymki jest oczywiście konkurs dla młodych zespołów jazzowych, w którym nagrodą jest nagranie, wydanie i promocja płyty za pośrednictwem Radia Katowice, Jazz Forum i Stowarzyszenia Sztuka Teatr. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 12go stycznia. W ubiegłym roku pierwsze miejsce przypadło kwartetowi Bartosza Dworaka. 

Tagi: