Warsaw Summer Jazz Days czas zacząć!

Autor: 
Redakcja

Na inaugurację SBB, potem dzień młodzieży (Nik Bärtsch, Gerald Clayton), dzień gwiazdorski (Włodek Pawlik, Jack DeJohnette, Dave Holland), dzień nowoczesny (Liberty Ellman Quintet, Warren Wolf Wolfpack, Joey DeFrancesco Trio) dzień zabawowy (Hypnotic Brass Ensemble, Gregory Porter) - tak w skrócie przedstawia się tegoroczna edycja festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, który w środę rozpoczyna się w warszawskim Soho Factory! Dziś dzień pierwszy, przez organizatorów zwany dniem zerowym :-)

SBB

Józef Skrzek - śpiew, gitara basowa, banjo, harmonijka ustna, instrumenty klawiszowe, kontrabas, instrumenty perkusyjne
Apostolis "Lakis" Anthimos - gitara, buzuki, perkusja, instrumenty perkusyjne, gitara basowa, instrumenty klawiszowe
Jerzy "Keta" Piotrowski  – perkusja, instrumenty perkusyjne

W latach 70. drogi tych wybitnych muzyków wciąż się mijały. Gdy Michał Urbaniak Constellation wprawiało w ekstazę słuchaczy w warszawskiej Filharmonii, ówczesny Silesian Blues Band, współpracujący z Czesławem Niemenem, prezentował nowatorską, świeżą muzykę, dzieląc najlepsze sceny Europy m.in. z Mahavishnu Orchestra, Charlesem Mingusem i Jackiem Bruce'em. Gdy SBB zapełniało największe sale w Polsce, grając w niektórych po cztery (!) koncerty dziennie, Michał Urbaniak szturmem zdobywał Nowy Jork. Gdy więc SBB zaczęło pracować z jazzmanami, koncertowało i nagrywało z Tomaszem Stańko, Tomaszem Szukalskim, Andrzejem Przybielskim, Helmutem Nadolskim czy Marianną Wróblewską. Na wspólny występ z Michałem Urbaniakiem musieli poczekać czterdzieści lat.

Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski założyli Silesian Blues Band w 1971 roku. Na początku 1974 roku – już jako SBB – wzięli polską scenę muzyczną szturmem. Rozbudowane, improwizowane formy oparte na bluesie, psychodelii i elementach jazzowych podbiły serca słuchaczy w całym kraju, a debiutancki album grupy, zarejestrowany na koncercie w warszawskiej „Stodole”, osiągał zawrotne ceny na czarnym rynku. Szybko zaczęli zdobywać uznanie w całej Europie, intensywnie koncertując w Niemczech, Skandynawii, Czechosłowacji i na Węgrzech. Nagrali kilkadziesiąt godzin materiału studyjnego dla licznych firm płytowych z Europy oraz Polskiego Radia. Rozwiązali się w 1980 roku, powracając kilkakrotnie na scenę, w różnych formułach. Od 2014 roku SBB ponownie występuje w swoim żelaznym składzie: na instrumentach klawiszowych i gitarze basowej gra Józef Skrzek, na gitarze i instrumentach perkusyjnych Apostolis Anthimos, a na perkusji Jerzy Piotrowski.

Ceny biletów:
250 PLN - rząd   1- 5
200 PLN - rząd   6-11
150 PLN - rząd 12-27

Tagi: