Warsaw Summer Jazz Days 2015: Vijay Iyer Trio

Autor: 
Redakcja

Jest artystą, którego działania świat jazzu śledzi szczególnie uważnie. Przypatrują mu się zarówno fani, krytycy, jak i szefowie wielkich instytucji muzyki w USA. W spektakularny sposób sięgał po nagrody Downbeatu wygrywając w pięciu najważniejszych kategoriach w jednym roku, zdobywając poczwórny laur zwycięzcy w Jazztimes Magazine i stając na czele rankingów Jazz Jouranlist Association.

Wydaje swoje albumy w Europie w najpierw w ACT Music, a od niedawna w legendarnej monachijskiej ECM. Zdobywa stypendia od tak prestiżowych organizacji jak Fundacja MacArthura i Fundacja Boris Duke. Zdaniem wielu to najważniejszy jazzowy twórca młodego pokolenia, który z równym powodzeniem, co na niwie czysto muzycznej, odnosi sukcesy jako nauczyciel i publicysta. Jakby tego było mało legitymuje się doktoratem z kognitywistyki muzyki na Uniwersytetach Kalifornii Berkeley. Ma na koncie publikacje w tak prestiżowych wydawnictwach jak Oxford Handbook of Critical Improvisation Studies. O kim mowa? Pewnie już wiecie to Vijay Iyer.

Mieliśmy okazję słuchać go w Polsce kilka już razy, ale na koncertach w Warszawie nie było go dość dawno. Dzisiaj przyjedzie opromieniony wielkimi sukcesami ostatnich lat, już nie jako wschodzący talent amerykańskiego jazzu, ale jako jego gwiazda.
Przywiezie ze sobą rzecz jasna trio, będące nie jedynym, ale najważniejszym medium jego artystycznej kreacji. Trio, z którym pracuje od lat, składające się ze kontrabasisty Stephana Crumpa – kontrabas i Marcusa Gilmore’a na perkusji no i oczywiście muzykę ze swojej najnowszej płyty zatytułowanej „Break Stuff”.

Vijay Iyer – piano, Stephan Crump – double bass, Marcus Gilmore – drums

Tagi: