Warsaw Summer Jazz Days 2015: James Carter Organ Trio

Autor: 
Redakcja

Na jego talencie poznały się przed laty takie sławy jak Lester Bowie, Juliusz Hemphill, Wonton Marsalis, Minus Big Band oraz Ronald Shannon Jackson, którego Deciding Society było dla młodego Cartera trampoliną do wielkiego świata jazzu. Pierwszy saksofon dostał gdy miał 11 lat. Dziś jego kolekcja instrumentów jest ogromna, ilośc przedsięwzięć, jakie wspierał i jakie udokumentowane zostały na płycie trudno policzyć.

Wielu twierdzi, że po tym jak na jazzowej scenie objawił się Wyton Marsalis, tylko James Carter spowodował tak znaczące poruszenie wśród krytyków. Nic w tym dziwnego Carter to multiinstrumentalista, który potrafi swomi umiejętnościami zawstydzić chyba każdego. Z naturalną swobodą osiągnął mistrzostwo nie tylko na saksofonie tenorowym, będącym jego głównym instrumentem, jak i na alcie, barytonie, flecie i klarnecie basowym.
Gra każdy rodzaj muzyki jazzowej jaki tylko możemy sobie wyobrazić i co szczególnie zdumiewające gra go tak, jakby była to jego jedyna specjalizacja.

Biegłość techniczna, nie kończąca się inwencja i rozmach w grze zaskarbił mu miłość słuchaczy i szacunek branży oraz wiele bardzo prestiżowych nagród. Dziś to postać uznana jedna z tych jasno święcących gwiazd jazzu, które czego się nie dotkną obracają w  dobrą muzykę. Podczas Warsaw Summer Jazz Days zagra z Organ Trio.

James Carter – saksofony, Gerard Gibbs – B3 Organ, Elmar Frey – perkusja.

 

Tagi: