Warsaw Summer Jazz Days 2015: Brad Mehldau Trio

Autor: 
Redakcja

„Muzyka, która ma w sobie istotną wartość, pozostanie z nami przez całe życie” - powiedział w jednym z wywiadów Brad Mehldau, wielka gwiazda światowej pianistyki. Nie mówił wówczas o swojej muzyce, nie wskazywał palcem na własne płyty, ani nie podtykał nam pod nos swoich nagrań, żebyśmy oby przypadkiem nie przeoczyli ich wspaniałości. Mówił tak w kontekście Igora Strawińskiego, jego dzieł i jego poglądów na muzykę. Jednak patrząc z perspektywy czasu, możemy stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, że także i dokonania Mehldau’a zapiszą się w historii muzyki nie tylko jako ważna, ale również żywa jej część.

Zadaniem wielu muzyka Brada Mehldaua, szczególnie w wersji fortepianowego tria, to kolejny krok w wielkiej historii tego kluczowego dla całego jazzu formatu wykonawczego. To również kolejny rozdział w dziejach Kunst der Trio, napisany z jednej strony tym samym alfabetem, z drugiej jednak lśniący innymi znaczeniami i innym blaskiem niż te sprzed dekad, jak trio Billa Evansa czy wciąż działające tria Keitha Jarretta.
Przez trzy dekady istnienia, przeszło tyko jedną zmianę składu, kiedy to wyśmienitego perkusistę Jorge Rossy’ego zastąpił równie znakomity drummer i jak się okazuje w ostatnich latach, także utalentowany kompozytor i lider Jeff Balard.
Ich wspólna muzyka to coś więcej niż jazz, coś więcej niż working band, to także niezwykle ważny głos w wielkim dyskursie czym jest muzyka jazzowa.

Brad Mehldau – piano
Larry Grendier – bass
Jeff Ballard – drums

Tagi: