Warsaw Summer - dzień 2: znamy program!

2/5 kwitnetu Milesa Davisa na jednej scenie usłyszymy w tym roku w Warszawie! Swoje najnowsze projekty przywiozą do warszawy kontabasista Dave Holand i perkusista Jack DeJohnette. Trzeci koncert tego wieczoru zagra pierwszy polski jazzman uhonorowany nagrodą Grammy: Włodek Pawlik, wraz ze swoim trio. Wszystkie te atrakcje czekać będą na fanów jazzu 11 lipca podczas Warsaw Summer Jazz Days.

W 40 rocznicę wydania swojego pierwszego albumu w roli lidera Dave Holland wydał album „Prism”. Do nagrania materiału powołał do życia nowy skład - New Prism Quartet. Kontrabasiście towarzyszą Kevin Eubanks (gitara), Craig Taborn (instrumenty klawiszowe) i Eric Harland (perkusja). Premiera płyty odbyła się 3 września ubiegłego roku. Od tego czasu formacja intensywnie koncertowała w Europie i USA.

Prism połączył czterech muzyków, z których każdy przeszedł wcześniej własną drogę muzyczną. Grupy Holland'a zawsze odzwierciedlały ducha współpracy, ich celem jest i było stworzenie muzycznego kontekstu, który umożliwia muzykom wyrażenie swojej twórczej indywidualności. Spodobał mi się pomysł porównania rozszczepiającego się światła przez pryzmat w spektrum kolorów - mówi Holland. Wizualny symbol jednego dzielącego się na wiele. Podobnie muzyka jest zjednoczeniem różnorodnych składników.
Jazzwise Magazine zdefiniował nowy projekt Holland'a jako: „…najbardziej głębokie nagranie od wielu lat, przywołujące na myśl jego bezkompromisową postawę w pracy z Miles'em Davis'em (1970) oraz jego własny band w późnych latach 80-tych”.

W Warszawie przekonamy się o tym na własne uszy.

)

Drugim zagranicznym składem tego dnia będzie trio Jacka DeJohnette’a - muzyka, który od ostatniego półwiecza pozostaje jednym z najważniejszych perkusistów na Ziemi, i który - podobnie jak Dave Holland - pierwsze kroki jako leader zaczął stawiać po spotkaniu Milesa Davisa. Perkusiście, który globalną sławę zyskał grając w trio u boku Keitha Jarretta i Garry’ego Peacocka towarzyszyć będą Ravi Coltrane i Matt Garrison.

Oj miło byłoby gdyby Holland i DeJohnette zagrali razem choć jeden duet. Razem wszak stworzyli spory kawałek historii jazzu na płytach takich jak „Bitches Brew”, „Live Evil” czy „Big Fun” Milesa Daivsa, we wspólnym trio Gateway z Johnem Abercrombie czy w towarzystwie Michaela Breckera, Pata Metheny czy Herbiego Hancocka!

Uczty dopełni trio Włodka Pawlika - zdobywcy nagrody Grammy za album „Night in Calisia” - z Pawłem Pańtą (kontrabas) i Cezarym Konradem (perkusja). Ciekawe kto dla polskich jazzfanów będzie tego dnia największą gwiazdą?

Warsaw Summer Jazz Days odbywać się będzie w tym roku w dniach 10-23 lipca. Cały festiwal odbywać będzie się na terenie Soho Factory - tradycyjne miejsce festiwalowych koncertów - Sala Kongresowa - będzie w tym czasie remontowana. 

Tagi: