W lutym premiera "Evansa" Przemysława Strączka

Autor: 
Redakcja

4 lutego 2012 roku pod patronatem Jazzarium swoją premierę będzie miał album gitarzysty Przemysława Strączka, zatytułowany „Evans”. Płyta zostanie wydana pod szyldem Fonografiki.

W sierpniu tego roku Przemysław Strączek wraz z gitarzystą z Hong Kongu Teriverem Cheungiem odbyli trasę koncertową, w trakcie której zrealizowali sesję nagraniową w studiu koncertowym Polskiego Radia Kielce. Zarejestrowany materiał gitarowego duo zawiera głównie kompozycji Billa Evansa. Na płycie będzie można usłyszeć również oryginalną aranżację Mazurka F dur Chopina, a także Waltz New Jima Halla.

Przemysław Strączek (1976) – gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, aranżer, pedagog.  Ukończył studia pedagogiczno – muzyczne na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oraz Instytut Jazzu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest finalistą konkursu solistycznego w ramach Thailand International Jazz Conference 2011 organizowanym przez College of Music, Mahidol University of Salaya, do którego został zakwalifikowany jako jedyny Europejczyk. Jest także laureatem Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie w 2001 i 2003 roku oraz Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Gitarowej w Kielcach w 2005 roku. W latach 1998 – 2006 prowadził swój pierwszy zespół Tres Jazz, z którym nagrał album The Shape of Melody w 2004 roku. Od 2006 roku realizuje się jako lider swoich projektów muzycznych tj. Przemek Strączek Trio, Przemysław Strączek Group nagrywając do tej pory dwa autorskie albumy: „Earthly Room” 2007 i „Light & Shadow” 2010 r. Jest także autorem podręcznika dla gitarzystów jazzowych pt. „Elementarne zasady improwizacji jazzowej na gitarze cz. I i cz. II”. W 2008 roku został uhonorowany Indywidualną Nagrodą Miasta Jastrzębie Zdrój za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury.

Teriver Cheung (1985) – gitarzysta urodzony w Hongkongu od pięciu lat mieszkający w USA. Jest absolwentem prestiżowej szkoły University of North Texas jego nauczycielem był Fred Hamilton. Na co dzień współpracuje z wieloma fantastycznymi muzykami w Nowym Jorku, którzy mają na swoim koncie współpracę z Milesem Davisem, Tonny Benetem, Marcusem Millerem. Koncertuje głównie w USA i w Azji." Przemysława