Vladislav Sendecki i Piotr Orzechowski na Solo Piano Weekend

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Od 2012 na kameralnym Solo Piano Weekend można posłuchać wielu świetnych pianistów. W tym roku, w dniach 6-7 lipca, w Złotej Sali Filharmonii Krakowskiej, usłyszymy recitale Vladislava Sendeckiego oraz Piotra Orzechowskiego.  

Vladislav Sendecki 6.07
Władysław „Adzik" Sendecki, wybitny polski pianista i kompozytor mieszkający w Niemczech. Studiował fortepian w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W 1974 r. wspólnie z Jarkiem Śmietaną założył grupę Extra Ball, a następnie z Andrzejem Olejniczakiem, zespół Sun Ship.
W 1981 wyjechał do Szwajcarii, a później do Niemiec. Współpracował z największymi gwiazdami jazzu m.in. Jaco Pastoriusem, Billym Cobhamem, Michaelem i Randym Breckerem, Larrym Coryellem, Michałem Urbaniakiem.
Od 1996 jest pianistą, kompozytorem i aranżerem NDR Big Band. Jego styl stanowi syntezę jazzu, muzyki klasycznej (romantyzmu, impresjonizmu) i fusion z elementami world music. Nagrał kilkadziesiąt płyt, z czego w ostatnich latach kilka solowych znakomicie przyjętych w Europie. Od kilku lat przyjeżdża i występuje w Polsce (solo i z różnymi zespołami).

Pianohooligan Piotr Orzechowski 7.07
Pianista i kompozytor, absolwent Berklee College of Music, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Laureat wielu nagród, w tym najważniejszej – I. Nagrody na Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011), którą zdobył jako pierwszy Polak w historii tego legendarnego szwajcarskiego festiwalu. Lider kwartetu jazzowego High Definition, z którym wygrał kilka międzynarodowych konkursów – m.in. Jazz Hoeilaart w Belgii.
Ma na swoim koncie kilka albumów, m.in. płytę solową z aranżacjami i utworami inspirowanymi twórczością Krzysztofa Pendereckiego „Experiment: Penderecki”, wydany z High Definition Quartet krążek „HOPASA”, czy nagrany wraz z Marcinem Maseckim i towarzyszeniem Capelli Cracoviensis album „Bach Rewrite”. Ostatnie albumy to solowe „15 Studies for the Oberek” oraz wydany z High Defintion Quartet krążek „Bukoliki” będący autorską aranżacją Piotra muzyki Witolda Lutosławskiego. Laureat tzw. Oskara Jazzowego „Grand Prix Jazz Melomani" czy tytułu „Nadzieja Polskiego Jazzu" magazynu Jazz Forum (2014).

Tagi: