Vijay Iyer oficjalnie geniuszem - MacArthur Fellowships przyznane

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Jimmy Katz

Ależ się cieszymy! Vijay Iyer nowojorski pianista i kompozytor został wyróżniony jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie nauki i kultury - Fondacja MacArthura zdecydowała się przyznać mu swoje stypendium zwane grantem geniuszy! Podobnie jak przed nim Anthony Braxton, John Zorn czy Ken Vandermark pianista otrzyma na swoje twórcze przedsięwzięcia pół miliona dolarów. I choć pieniądze są tu niebagatelne, laur ten potwierdza to, co wiedzieliśmy od dawna: Vijay, jesteś geniuszem!

Cieszymy się tym bardziej, że Vijay Iyer jest częstym gościem w Polsce i dobrym znajomym portalu Jazzarium.pl. Na naszych łamach, obok recenzji jego płyt i informacji o kolejnych projektach, mieliśmy okazje już dwa razy publikować rozmowy z artystą.

Przeczytaj rozmowę z Vijay’em Iyerem

Iyer jest niesamowitym rozmówcą - jestem pewien, że potwierdzi to każdy, kto miał przyjemność przeprowadzać z nim wywiad. To gość, który naprawdę poważnie zastanowił się nad sobą i swoim otoczeniem. Cholernie inteligentny i przede wszystkim mądry człowiek. A poza tym sam pisze, pięknie i bardzo precyzyjnie posługuje się słowem - mówi Kajetan Prochyra, szef redakcji Jazzarium.pl -  Jego zainteresowania - sprawami społecznymi, polityką, kwestiami rasowymi, wielokulturowością, historią, sztuką i wreszcie muzyką - ogniskują się w jego grze. W Polsce znamy głównie jego płyty dla wydawnictwa ACT - „Historicity”, „Solo”, „Tirtha” i ostatnią „Accelerando”. Dla mnie szczególnie ważne są jednak nagrania w duecie z Mike’iem Laddem. Ostatni ich projekt, poświęcony snom weteranów - „Holding it down” to jak dla mnie album wybitny - dodaje Prochyra.

Kiedy dostałem telefon [od Fundacji] stałem akurat nad zlewem i otwierałem puszkę z łososiem. Poczułem w sobie taki kocioł emocji - a zaraz po chwili kompletne zaćmienie - śmieje się Iyer - Potem spojrzałem na listę tych znakomitych muzyków i artystów, którzy otrzymali to wyróżnienie przede mną. Pomyślałem: ok, teraz i ja jestem na tej liście. Jak to możliwe? Teraz moim najważniejszym celem będzie wykorzystanie tego w służbie innym.

Lista tegorocznych laureatów stypendium MacArthura

Spośród muzyków jazzowych i improwizatorów stypednium MacArthura otrzymali dotąd Cecil Taylor, Anthony Braxton, John Zorn, Ken Vandermark, Jason Moran i Dafnis Prieto.

 

Spotkanie z Vijay'em Iyerem na Festiwalu Jazz Jantar by Jazzariumpl_Wywiady on Mixcloud

 
Tagi: