Very Very Threadgill - niezwykła prezentacja dorobku jednego z najważniejszych żyjących kompozytorów!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Krzysztof Machowina

 2 dni, 30 muzyków i godziny nieprzewidywalnej a często także nie zarejestrowanej dotąd na płycie muzyki jednego z najznakomitszych kompozytorów muzyki improwizowanej - „Very, very Threadgill” pod kuratelą Jasona Morana! 27 i 28 września przetoczy się przez nowojorską Harlem Stage. Strawa to będzie tak wyjątkowa, że nawet ci, którzy nie będą mogli wysłuchać koncertów na żywo, powinni zapoznać się z ich rozkładem jazdy!

Pierwszego dnia usłyszeć będzie można muzykę tria AIR - oryginalnie tworzonego przez Threadgilla do spółki z basistą Fredem Hopkinsem i perkusistą Stevem McCallem. Do nowego odczytania tych partytur Moran powołał do życia kwitnet z udziałem Dariusa Jonesa, Steve’a Lehmana, Henry’ego Grimesa i Pheeroana Aklaffa.

Kompozycje Threadgillowego Sextetu na warsztat wezmą zaś Graham Haynes, Craig Harris, Linda Oh, Christopher Hoffman, Darius Jones, Steve Lehman, JT Lewis i Pheeroan Aklaff. Na finał pierwszego dnia wystąpi… Cassandra Willson w towarzystwie The Harriet Tubman Band - zespołu, który swe imię nosi na część afroamerykańskiej abolicjonistki, zbiegłej niewolnicy, która podczas wojny secesyjnej była pierwszą kobietą-dowódcą. Obok wokalistki zespół tworzą perkusista J.T. Lewis, basista Melvin Gibbs i gitarzysta Brandon Ross. A to dopiero połowa zabawy!

W niedzielę, 28 września spotkanie z muzyką Threadgilla rozpocznie kwartet Imani Winds - znany choćby z współpracy z Waynem Shorterem przy ostatniej płycie kwartetu „Without a net”. Na scenie towarzyszyć będzie im Jason Moran, który następnie zagra trzy duety, u boku kolejno: . Grega Osby, Pyeng Threadgill i Davida Virellesa!

Po tej dawce kameralistyki na scenie pojawi się kolejny duży skład: Very Very Circus - w składzie: Brandon Ross, Marvin Sewell, Jose Davila, Marcus Rojas i Craig Weinrib. Na finał finałów usłyszeć będzie można muzykę Threadgilla, która nigdy nie została nagrana na płycie, jedynie wydarzała się przy nielicznych specjalnych okazjach: Society Situation Dance Band! W tej odsłonie orkiestry udział wezmą: Fay Victor, Jen Shyu, Pyeng Threadgill, Marika Hughes, Christopher Hoffman, Tony Malaby, Curtis Stewart, Tyshawn aSorrey, Stephanie Richards, Graham Haynes, Eric Revis, Craig Harris, Frank Lacy, i Jose Davila.

Innowacja, wolność, bezkompromisowość - Henry Threadgill od lat jest kompozytorem, improwizatorem i instrumentalistą jedynym w swoim rodzaju. Wywodząć sie ze środowiska AACM stał się jednym z najważniejszych amerykańskich kompozytorów muzyki współczesnej. jest od lat jednym z najważniejszych awangardowych kompozytorów muzyki na świecie. W 2003 roku otrzymał stypendium Guggenheima, 5 lat później U.S. Artist Fellowship.

Tagi: