Urodziny Tomasza Stańko w Warszawie i w Rzeszowie, 10-11 lipca 2021

Autor zdjęcia: 
materiały promocyjne

11 lipca wybitny trębacz i kompozytor jazzowy, Tomasz Stańko świętowałby 79 urodziny. W weekend 10-11 lipca w Rzeszowie - rodzinnym mieście artysty - oraz w Warszawie - w której przez lata mieszkał i tworzył - odbędzie się cykl wydarzeń muzycznych pod hasłem “Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko”. W obu miastach wystąpi znakomity nowojorski trębacz Ambrose Akinmusire i jego kwartet. W Warszawie do Toastu dołączy DJ Envee a w Rzeszowie Tomasz Dąbrowski.

W Warszawie Stańko na głos

W sobotę 10 lipca o 21:00 na Placu Defilad w Warszawie wystąpi Ambrose Akinmusire Quartet. Akinmusire to jeden z najbardziej cenionych amerykańskich trębaczy młodego pokolenia. W ubiegłym roku ukazała się jego piąta płyta, nagrana dla prestiżowego wydawnictwa Blue Note pt. „On the Tender Spot of Every Calloused Moment”.
Wybór tego artysty nie jest przypadkowy. - Byłem fanem muzyki Tomasza na długo zanim się spotkaliśmy - mówi Akinmusire - Potem poznałem go na jednym z festiwali. Zawsze bardzo mnie wspierał i zachęcał do dalszej pracy. Szanuję go też za to, że zawsze poszukiwał nowej muzyki.

Filozof i dziennikarz dr. Tomasz Michałowski w latach 2016-18 przeprowadził z Tomaszem Stańko serię rozmów o muzyce, ale też fizyce, ewolucji czy religii. Niepublikowane dotąd nagrania tych spotkań stały się inspiracją dla producenta muzyki elektronicznej Envee’go. W projekcie “Stańko na głos” wypowiedzi trębacza przeplatać się będą z wybranymi i przetworzonymi przez Envee’ego fragmentami jego muzyki.


Między koncertami obejrzeć będzie można film krótkometrażowy Mariusza Wilczyńskiego From the Green Hill” w muzyką Tomasza Stańko.

 

W Rzeszowie zabrzmi trąbka Stańki

W Rzeszowie urodziny Tomasza Stańko obchodzone będą przez dwa dni. W sobotę 10 lipca o godzinie 19:00 w Galerii BWA wystąpią SKUBISZ/LEMAŃCZYK COOPERATION. To nowy muzyczny projekt łączący muzykę improwizowaną ze słowem. Autorskie, nieoczywiste kompozycje kontrabasisty Piotra Lemańczyka spotkają się z tekstami i spoken word Bartłomieja Skubisza "Eskaubei". Skład dopełniają Tomasz Nowak (trąbka) i Grzegorz Pałka (perkusja).


W niedzielę o godzinie 19:00 na dziedzińcu Zamku Lubomirskich w Rzeszowie koncert Ambrose’a Akinmusire’go poprzedzi premiera nowego projektu trębacza Tomasza Dąbrowskiego.

Anna Stańko - prezeska Fundacji im. Tomasza Stańko i córka artysty - wypożyczyła Dąbrowskiemu trąbki, na których grał jej tata. Rok temu Dąbrowski po raz pierwszy zmierzył się z muzyką mistrza, reinterpretując nagrania projektu Stańki Freelectronic. Teraz Dąbrowski przygotował nowe przedsięwzięcie Electronic TS, do którego zaprosił znakomitych improwizatorów: Dominika Wanię (fortepian, rhodes), Maxa Muchę (kontrabas) oraz dwóch perkusistów Jana Emila Młynarskiego i Miłosza Pękalę. Pretekstem do kolektywnej improwizacji będą kompozycje Stańki oraz nowe utwory Dąbrowskiego.

Od 26 czerwca na ulicy 3 maja oglądać można także wystawę portretów Tomasza Stańko, uchwyconych przez znakomitego fotografa Jarka Wierzbickiego.

Toast jest moim prezentem dla taty oraz dla wszystkich, którzy kochali jego i jego muzykę - mówi Anna Stańko, prezeska Fundacji Tomasza Stańko.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach “Toastu urodzinowego dla Tomasza Stańko” jest bezpłatny.

 

PROGRAM                                                   >>>                             >>                          >

 

WARSZAWA

10 lipca, godz.: 21:00, Plac Defilad

>AMBROSE AKINMUSIRE QUARTET

Ambrose Akinmusire - trąbka , Sam Harris - fortepian, klawisze , Matt Brewer - kontrabas , Justin Brown - perkusja;

>Projekt specjalny: STAŃKO NA GŁOS

Envee + Michałowski

Muzyka i słowa Tomasza Stańko

Słowa z rozmów z Tomaszem Michałowskim, Muzyka w wyborze i produkcji Enveego;

>Film krótkometrażowy : FROM THE GREEN HILL

Tomasz Stańko - muzyka, Mariusz Wilczyński - animacja.

 

RZESZÓW

10 lipca 2021, Galeria BWA

>SKUBISZ / LEMAŃCZYK COOPERATION

Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz - słowa, Piotr Lemańczyk - bass, Tomasz Nowak - trąbka, Grzegorz Pałka - perkusja

11 lipca 2011, Dziedziniec Zamku Lubomirskich, godz 19:00

>TOMASZ DĄBROWSKI feat. JAN MŁYNARSKI „ELECTRONIC T.S.”

Tomasz Dąbrowski - trąbka, elektronika, Jan Emil Młynarski - perkusja elektroniczna i jazzowa, Miłosz Pękala - instrumenty perkusyjne, Dominik Wania - fortepian, rhodes, Max Mucha - kontrabas;

>AMBROSE AKINMUSIRE QUARTET

Ambrose Akinmusire - trąbka , Sam Harris - fortepian, klawisze , Matt Brewer - kontrabas , Justin Brown - perkusja.

Organizatorzy:

Fundacja im. Tomasza Stańko

Plac Defilad, Miasto Warszawa

Estrada Rzeszowska, Miasto Rzeszów

Partnerzy:

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Związek Artystów Wykonawców STOART

Novotel Warszawa Centrum

 

 

 

 

Tagi: