Urodzinowy koncert Marcina Maseckiego!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
http://kae-ho.blogspot.com/

30 lat kończy dziś Marcin Masecki - jedna z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych osobowości naszej sceny muzycznej. Pianista będzie świętował swoje urodziny koncertem na BarCe, podczas którego wykona premierowo "Sztukę fugi". Jego interpretacja dzieła Jana Sebastiana Bacha ukazała się w poniedziałek na krążku kompaktowym nakładem wydawnictwa Lado ABC oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego. "Die Kunst der Fuge" Marcina Maseckiego jest teraz naszą płytą tygodnia

Dziś na Barce (lewy brzeg Wisły, okolice mostu Świętokrzyskiego - Skwer im. Tadeusza Kahla) obok Marcina Maseckiego zagrają LXMP a wraz z nimi goście - Chad Popple & Kazuhisa Uchihashi. Koncert uświetni premierę płyt „The Lost Tuba” i „Broken Strings”.

Die Kunst der Fuge (Sztuka Fugi) - to jedno z ostatnich, niedokończone dzieło Jana Sebastiana Bacha (1685 - 1750), którego główną ideą jest dogłębne przebadanie kontrapunktycznych możliwości zawartych w jednym muzycznym temacie.
Masecki pracuje nad utworem od 2007. Przetoczywszy się przez szereg pomysłów i sesji nagraniowych (m.in. nagranie na elektrycznym pianinie Wurlitzer, na klawikordzie i na organach Hammonda), postanowił w końcu wykonać utwór na rodzinnym fortepianie Steinway, ale za to nagrać go na stary dyktafon kasetowy. Jak tłumaczy sam artysta: "Zyskujemy wtedy na wielu polach. Jest to wrażenie nowe i niespotykane w świecie muzyki klasycznej (...) Od początku bałem się grać Bacha na fortepianie gdyż nieuchronnie brzmiał wtedy jak Konkurs Chopinowski. Nagrany na szumiący dyktafon fortepian staje się innym instrumentem. Szum taśmy i naturalna kompresja stwarzają matową szybę, zza której nie słychać już wypolerowanego salonowca, "króla instrumentów", tylko właśnie rzuca się w oczy szerszy kadr – taki, w którym lepiej widać strukturę całego utworu. Dzieki dyktafonowi apelujemy bardziej do głowy niż do zmysłów, jak to zwykł czynić fortepian od wieków."

Premiera płyty 3 wrzesnia. Koncert promocyjny Die Kunst der Fuge odbedzie sie 6 wrzesnia na barce "BarKa"(Wisła, obok budowy stacji metra Powiśle) / Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33) na zakończenie Lado w Mieście. Podczas koncertu zostanie odtworzone wrazenie sluchania muzyki na dyktafonie.

LXMP czyli Piotr Zabrodzki i Macio Moretti po wydaniu swojej pierwszej płyty "Trois Suites + Une Miniature", przygotowaniu na festiwal Unsound brawurowej reinterpretacji płyty "Future Shock" Herbiego Hancocka, w 2012 postanowili wydać cztery płyty w opcji trio. Pierwszymi gośćmi byli kolejno Chad Popple (znany z Gorge Trio, a dawniej z Collosamite) oraz Kazuhisa Uchihashi (znany z Altered States i miliona kooperacji). A w związku z tym, że obie płyty: z Chadem "The Lost Tuba", z Kazuhisą "Broken Strings", ukazują się w dość niedługich odstępach czasu powstał plan stworzenia koncertowej mutacji w postaci kwartetu, co może wszystkim wyjść tylko na zdrowie.

Chad Popple: drums/vibraphone
Kazuhisa Uchihashi: guitar
Piotr Zabrodzki: bass/synth
Macio Moretti: drums/synth

Tagi: