Ulotne poematy Vijaya Iyera i Craiga Taborna

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Na to spotkanie czekali fani muzyki jazzowej od czasu kiedy dwóch najwybitniejszych zapewne przedstawicieli młodszej generacji jazzowej pianistyki z USA spotkali się w zespole Roscoe Mitchella i nagrali razem album Far Side.

Trochę to trwało, zanim dokument ich współpracy zarejestrowany został na płycie, ale warto było czekać, choć od 2007 roku nie raz słuchacze mogli doświadczać ich duetowych recitali na żywo. Dwa gorące nazwiska tamtejszej sceny Vijay Iyer i Craig Taborn, dwaj kompletnie inaczej widzacy muzykę artyści w końcu mająna koncie wspólne nagranie.

Album nosi tytuł Transitory Poems i rejestracją koncertu, jaki tandem dał Sali koncertowej Akademii Franciszka Liszta w Budapeszcie, w marcu 2018 roku.

Jak czytamy w materiałach prasowych przygotowanych przez wydawcę, a jest nim a jakże ECM, muzyka wówczas zagrana była swoistym hołdem złożonym czworgu wielkim nieżyjącym postaciom amerykańskiej sztuki, trojgu pianistom, Cecilowi Taylorowi, Muhalowi Richardowi Abramsowi, nieocenionej mistrzymi Geri Allen oraz rzeźbiarzowi, którego New York Times nazwał ojcem nowego abstrakcjonizmu, Jackowi Whittenowi.

Album już trafił na sklepowe półki.

Tagi: