Ulf Wakenius i AMC TRIO rozpoczynają dzisiaj krótką trasę po Polsce

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
osrinko

Szwedzki gitarzysta Ulf Wakenius i słowackie AMC TRIO zagrają w Polsce krótką trasę koncertową w dniach 24-26 stycznia. Pierwszy koncert odbędzie się dzisiaj w Śląskim Jazz Klubie w Gliwicach. Muzycy wystąpią również w Kostrzynie nad Odrą i w poznańskim Blue Note.

AMC TRIO to znane w Europie, słowackie trio, prezentujące wszechstronny, jazzowy repertuar. Współpraca trzech muzyków rozpoczęła się od decyzji wzięcia udziału w Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w 1993 roku. Wspólne próby przyczyniły się do zdobycia nagrody, stanowiącej dobry początek dla młodego Trio.

Muzycy tworzący AMC TRIO: Peter Adamkovič – fortepian, Martin Marinčák – kontrabas, Stanislav Cvanciger – perkusja, w swoich interpretacjach często wykraczają poza granice standardów jazzowych i szukają nowych źródeł inspiracji muzycznych. Duży nacisk kładą na niepowtarzalną melodię i silne, przejrzyste motywy, których elementów doszukują się w muzyce popularnej i we wschodniej muzyce folkowej Słowacji.

Trio nie ma jednego lidera. Różne osobowości trzech członków tworzą szczególną, wyważoną całość tej formacji. Koncertują w kraju i za granicą. Z Ulfem Wakeniusem współpracują od 2007 roku. Nagrali razem dwa albumy: „Soul of The Mountain' (2008) i „Waiting For a Wolf' (2011).

Urodzony w Szwecji Ulf Wakenius po raz pierwszy sięgnął po gitarę w wieku jedenastu lat. Na początku fascynowało go brzmienie elektrycznej gitary bluesowej, jednak bardzo szybko zwrócił się w stronę jazzu. Niemal każdy wydany przez Wakeniusa album spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem odbiorców i krytyków. Do najważniejszych należy jednak zaliczyć nagrane z Rayem Brownem płyty 'Seven Steps To Heaven' (nr 1 amerykańskich jazzowych list przebojów) oraz “Summertime”, który osiągnął status jednej z dziesięciu najlepszych płyt wydanych w USA w 1998 roku.

PLAN TRASY

24 01.2013, godz. 20.00

Śląski Jazz Club, Gliwice

25.01.2013, godz.19:00

ECS ,,Kręgielnia”, Kostrzyń nad Odrą

26.01.2013, godz. 20.00

Blue Note, Poznań