TuJazz - czyli oczekiwany p.s. do FRE3JAZZ Days!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Blanka Tomaszewska (fenommedia)

TuJazz to suplement do festiwalu FRE3JAZZDAYS i jednocześnie zapowiedź nowego projektu muzycznego Domu Kultury TuPraga. Jak mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Tomasz Kaliński: Druga edycja festiwalu FRE3JAZZDAYS pozostawiła u mnie pewien muzyczny niedosyt, a spojrzenie na festiwal z dystansu stało się asumptem do koncepcji nowego projektu muzycznego, który będziemy realizować na Pradze. Projekt nazywa się TuJazz. Trzy dni 19, 20 21 października w Teatrze Academia przyniosą trzy koncerty rzadko lub po raz pierwszy goszczących w stolicy artystów: AHEAD TRIO (OLEŚ BROTHERS & CHRISTOPHER DELL), ECSTASY PROJECT, PRZEMYSŁAW STRĄCZEK/TERIVER CHEUNG.

19.10.2012 – Teatr Academia, g. 19.00

OLEŚ BROTHERS & CHRISTOPHER DELL – AHEAD TRIO: KOMEDA

AHEAD Trio to międzynarodowa formacja wybitnych improwizatorów, wirtuozów i kompozytorów. Artyści z Polski i Niemiec interpretują muzykę legendy polskiego jazzu – Krzysztofa Komedy, bazując zarówno na tradycji jazzu jak i zdobyczach muzyki współczesnej. Nadają muzyce Komedy nowy, oryginalny wymiar, pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji.

Poznański koncert tej formacji relacjonował na Jazzarium.pl Maciej Karłowski

Zespół w składzie:
Christopher Dell – wibrafon |D|
Marcin Oleś – kontrabas |PL|
Bartlomiej Brat Oleś – perkusja |PL|

Christopher Dell to jeden z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej. Absolwent prestiżowych uczelni w Rotterdamie, Berklee i Kaiserslautern, laureat nagrody Gary Burtona, Deutche Schallplattenpreis i wielu innych. Wibrafonista jazzowy i kompozytor muzyki współczesnej. Współpracuje z legendami jazzu jak Benny Golson, Lee Konitz, Lalo Schifrin, Peter Erskine, i wybitnymi postaciami sceny europejskiej jak Theo Jorgensmann, Lars Daniellson, Tomasz Stańko, Albert Mangelsdorf.

Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś perkusista – od ponad dziesięciu lat
tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Theo Jorgensmanna, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych.


20.10.2012 – Teatr Academia, g. 19.00
ECSTASY PROJECT

Założycielem i liderem zespołu Ecstasy Project (EP) jest perkusista Rafał Gorzycki, muzyk o przygotowaniu klasycznym i jazzowym. Jest także współzałożycielem grupy Sing Sing Penelope. Aktualnie Rafał Gorzycki wraz z EP promuje najnowszy piąty album „They were P” (2011).
Projekty muzyczne Rafała Gorzyckiego zdobywały uznanie krytyki i mediów: w roku 2006 magazyn „Playboy”, „Gazeta Wyborcza” i portal „Onet” uznały Rafała Gorzyckiego i jego projekty za najważniejsze zjawiska muzyczne minionego roku, obok Tomasz Stańki, Braci Oleś i Rafała Blechacza, zaś w roku 2010Gorzycki był  nominowany z kwartetem Dziki Jazz do Nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyki”.
Artyści EP brali udział w najważniejszych wydarzeniach muzycznych w Europie: Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Warszawska Jesień, Gdynia Summer Jazz Days, Big Jazz Ear – Budapeszt, Construction in Process – Poland 2000, Rok Polski w Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Tydzień Jazzu – Berlin 1999, Polski weekend w Patras (Grecja) i wielu innych. Koncertowali w całej Europie od Portugalii po Ukrainę, od Szkocji, Norwegii po Grecję, a także w Indiach, Japonii i USA.

Rafał Gorzycki (Bydgoszcz) – perkusja. Jego pierwszym nauczycielem był wybitny perkusista i pedagog – Piotr Biskupski a następnie Mirosław Żyta. Uczył się na Wydziale Jazzowym w Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie przy ul. Bednarskiej, gdzie grał w akustycznym swingowym trio: Spicy Trio (m.in. z Wojciechem Pulcynem i Przemkiem Raminakiem). Z Tomaszem Gwincińskim rozpoczął współpracę w zespole Maestro Trytony.
W 1998 r. powołał do życia swój autorski skład: "Ecstasy Project" ze Ś.P. Tomaszem Hesse "Świętym" i Łukaszem Górewiczem.  Inne projekty Gorzyckiego to: Sing Sing Penelope, Rafał Gorzycki - Trio Poems, kwartet: Pater, Kamiński, Urowski, Gorzycki, z którym nagrał płytę „Dziki Jazz". Za ten album został nominowany do nagrody "FRYDERYKI 2010" w kategorii - Jazzowy Debiut Roku. Zespół gra obecnie z Irkiem Wojtczakiem i wydal w 2012 roku album „A-kineton”. „Dziki Jazz” – został także laureatem konkursu "Nagrody Polskich Melomanów" 2010 Listy Przebojów Programu Trzeciego w kategorii Free Jazz / Yass.
Brał udział w ważnych wydarzeniach muzycznych w całej Europie: Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Gdynia Summer Jazz Days, Big Jazz Ear – Budapeszt, Construction in Process – Poland 2000, Rok Polski w Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Tydzień Jazzu – Berlin 1999, Polski weekend w Patras (Grecja) i wielu innych.

Tomasz Pawlicki (Bydgoszcz) – flet (absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fletu, dyplom z wyróżnieniem). Pierwszy flecista i koncertmistrz „Opera Nova” w Bydgoszczy. Jeden z największych wirtuozów fletu w kraju.
Paweł Nowicki (Gdańsk) – wibrafon (absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie perkusji). Także absolwent Konserwatorium Muzycznego w Strasburgu. Jest laureatem konkursów muzyki współczesnej w Rotterdamie i Clermont-Ferrand . Współtworzy kwartet perkusyjny „Kwatludium”, który często wykonuje premierowe utwory na Festiwalu „Warszawska Jesień”.

Paweł Urowski (Bydgoszcz) – kontrabas. Absolwent Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie studiował kontrabas w klasie Jacka Niedzieli. Specjalizuje się w nowoczesnym, akustycznym jazzie. Nagrał również debiutancki album „Pig inside the gentleman” z zespołem Contemporary Noise Quintet. Zdobywca wielu nagród na indywidualnych i zespołowych konkursach jazzowych, m.in. drugie miejsce na Jazz Juniors 2008 oraz laureat ankiety Jazz Top 2010 (kontrabasiści).

Łukasz Górewicz (Szczecin) – skrzypce. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Laureat wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych w Europie. Komponuje muzykę do wielkich show telewizyjnych.

21.10.2012 – Teatr Academia, g. 19.00

PRZEMYSŁAW STRĄCZEK/TERIVER CHEUNG: EVANS

Koncert w ramach międzynarodowej trasy koncertowej promującej album „Evans”.

Przemysław Strączek - (1976) gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, finalista międzynarodowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition organizowanego przez College of Music, Mahidol University of Salaya, do którego został zakwalifikowany jako jedyny Europejczyk. W 2011 roku otrzymał honorową odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
Obecnie współpracuje z Flavio Li Vigni, Francesco Angiuli, Teriver Cheung oraz  Michałem Wierbą i Piotrem Schmidtem.
Jest autorem trzech albumów Earthly Room (2007), Light & Shadow (2010) i Evans (2012).
Koncertował w wielu ośrodkach społeczno-kulturalnych i na festiwalach jazzowych W Polsce, Czechach, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA i Tajlandii.

Teriver Cheung – (1985) jeden z najbardziej obiecujących gitarzystów jazzowych młodego pokolenia. Pochodzi z Hong Kongu obecnie mieszka w Nowym Jorku. W wieku 5 lat zaczął naukę gry na fortepianie. Jako nastolatek zamienił instrument na gitarę i zafascynował się muzyką jazzową. W efekcie podjął naukę gry na gitarze w Stanach Zjednoczonych.
W 2011 roku był członkiem quintetu kontrabasisty Eddie Gomeza laureata Grammy w dziedzinie muzyki latynoskiej, z którym występował podczas jego azjatyckiej trasy. Współpracuje z Bernard Wright, George Garzone, Billy Drummond i Taylor Eigsti. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach, Japonii, Tajwanie, Hong Kongu i Polsce biorąc udział w renomowanych festiwalach jazzowych i koncertach klubowych m. in. Jazz World Festival, Fortworth Main St Festival, Denton Art and Jazz Festival, Jazz w Ruinach. Ma na swoim koncie debiutancką płytę "My Nocturn" nagraną ze znakomitymi nowojorskimi muzykami dla wytwórni Tipping Records.

 

Tagi: