Trzaska gra Różę - premiera płyty w Cafe Kulturalna

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
plakat: Łukasz Rychlicki

Tak jak zapowiadaliśmy na początku roku, Mikołaj Trzaska postanowił wydać na płycie muzykę, którą stworzył do filmu Wojtka Smarzowskiego pt. "Róża". Album, który ukaże się nakładem oficyny Kilogram Records będzie zawierał zapis koncertu zarejestrowanego w ubiegłym roku podczas Off Festivalu w Katowicach. Saksofoniście towarzyszyli wtedy na scenie klarneciści Wacław Zimpel i Michał Górczyński, kontrabasiści Mike Majkowski i Adam Żuchowski oraz perkusista Paweł Szpura. 4 lutego w warszawskiej Cafe Kulturalna odbędzie się oficjalna premiera tego albumu a muzykę z "Róży" wykona kwartet klarnetowy Ircha w składzie: Mikołaj Trzaska, Michał Górczński, Wacław Zimpel i Gebhard Ullmann. 

To kwartet dęty składający się z czterech, znakomitych muzyków, władających różnymi rodzajami klarnetów, poczynając od klasycznego klarnetu Bb, a kończąc na rzadziej spotykanym klarnecie basowym. Takie instumentarium buduje wprost unikalne brzmienie. Można  powiedzieć, że"zespół brzmi niczym gigantyczne ustne harmonium,  raz po raz tryskające ogniem fajerwerków, falażoletów i miazmatów".

Grupę powołał do życia Mikołaj Trzaska, wybitny, gdański saksofonista i klarnecista. Oprócz niego zespół tworzą jedni z najciekawszych krajowych improwizatorów: Wacław Zimpel, Paweł Szamburski i Michał Górczyński. Repertuar to kompozycje członków oraz magiczne utwory, pochodzące z różnych środkowoeuropejskich i bliskowschodnich tradycji, które dzięki swojej otwartości oraz wspólnej historii zachowały muzykę w żywym i nienaruszonym kształcie. Wszystko to uzupełnione w bogato rozbudowane improwizacje wywodzące się z tradycji free-jazzu.

W 2010 roku zespół wydał swój pierwszy album CD pod tytułem “Larks Uprising” z gościnnym udziałem wielkiej gwiazdy światowego jazzu, nowojorskim saksofonistą i klarnecistą Joe McPhee. Później współpracował również z niemieckim klarnecistą Gebhardem Ullmannem.

W 2011 roku ukazał się drugi album - Watching Edvard, w 2012 r. zapis materiału przedstawionego podczas warszawskiego festiwalu Nowa Muzyka Żydowska - Zikaron Lefanay.

 

CO? Trzaska gra "Różę"

GDZIE? Cafe Kulturalna, Warszawa

KIEDY? 4 lutego 2013

BILETY? 25 PLN

Tagi: