Trio Zerang/Mełech/Wójciński wyruszają w trasę promującą album „261034115"

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Trio Zerang/Mełech/Wójciński w 2010 roku zagrało w Polsce kilka dobrze przyjętych koncertów. W trakcie trasy odbyła się wówczas również sesja nagraniowa w poznańskim Albert Hofmann Studio gdzie muzycy zarejestrowali kolektywne improwizacje. Muzyka wówczas nagrana ukazała się w styczniu 2017 roku w poznańskiej oficynie Multikulti Project. Teraz trio wyruszy w trasę promującą album.

Płyta "Zerang/Mełech/Wójciński 261034115" zawierająca siedem improwizowanych utworów - gdzie indywidualna ekspresja i charakterystyczny język poszczególnych muzyków wyznaczają kierunek i nurt wielowątkowej wypowiedzi - jest swoistą dokumentacją czasu pierwszego spotkania trzech odmiennych wyobraźni pełnego szacunku i wzajemnej estymy pozbawionej kompleksów. Oczywistym jest że to Michael Zerang, jeden z najwszechstronniejszych perkusistów i perkusjonalistów ze swym kilkudzesięcioletnim doświadczeniem na światowej scenie szeroko rozumianego 'free impro' odciska tu najbardziej wyraźną pieczęć.

Michael Zerang- Jeden z najchętniej zapraszanych do współpracy bębniarzy/perkusistów sceny, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie przez muzyków takich jak Peter Brotzmann czy Fred Lonberg-Holm. Rodzice amerykańskiego muzyka pochodzenia asyryjskiego urodzili się w Iranie (ojciec) i w Iraku (matka). Od 1976 r. Zerang rozwija swą karierę muzyka, kompozytora i producenta. Jest aktywny na polu muzyki improwizowanej, free jazzu i muzyki współczesnej. Trzykrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Joseph Jefferson Awards za oryginalne kompozycje muzyki teatralnej (1996, 1998 i 2000). W swojej dyskografii posiada ponad 60 nagrań, począwszy od 1982 r. W latach 1985-1989 był dyrektorem artystycznym Link’s Hall Performance Series, w której był producentem ponad 300 koncertów jazzowych, tradycyjnej muzyki etnicznej oraz muzyki elektronicznej. W latach 1994- 1996 organizuje koncerty w Cafe Urbus Orbis, a od roku 2001 we własnym The Candlestick Maker in Chicago’s Albany Park. . Jest nie tylko wybitnym perkusistą o oryginalnym brzmieniu, ale także cenionym pedagogiem wykładającym na licznych uczelniach i kursach.

Ksawery Wójciński- kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency, Hera. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.

Piotr Mełech- klarnecista-samouk, improwizator; chętnie odwołujący się zarówno do jazzowej tradycji, europejskiej awangardy, free impro, czy też szeroko pojętej muzyki etnicznej. Proces codziennej praktyki, oraz weryfikacja tych doświadczeń poprzez interakcje z innymi artystami, stanowi istotny budulec do dalszych poszukiwań i pracy nad własnym językiem ekspresji. Działa również na polu muzyki elektro-akustycznej. Współtwórca formacji Enterout Trio, Cukier, Tsigunz Fanfara Avantura, Orange the Juice, duetów z amerykańskim wiolonczelistą Fredem Lonberg-Holmem, Jackiem Mazurkiewiczem, Vasco Trillą, Marcinem Albertem Steczkowski, Michałem Kasperkiem, Wojtkiem Więckowskim i Wojtkiem Kurkiem. Aktywnie uczestniczy w scenicznej działalności Warsaw Improvisers Orchestra. Prowadził w poznańskim klubie Dragon cykl koncertów improwizowanych Triolowe Rozkłady Yazzdy, oraz Jeden do Jeden.

Trasa "261034115":
12.10 Mózg, Warszawa Zamoyskiego
20 13.10 MF, Mózg, Bydgoszcz Gdańska 10
15.10 Ciągoty i Tęsknoty, Łódź Wojska Polskiego 144a
16.10 Dragon, Poznań Zamkowa 3
17.10 KJJ, Alchemia, Kraków Estery 5

Tagi: