Trio RGG wystąpi na Jarasum Festival w Korei Południowej

Autor: 
Redakcja

Na najważniejszym jazzowym festiwalu Korei Południowej i zarazem jednym z największych festiwali muzyki jazzowej w Azji Wschodniej – Jarasum International Jazz Festival będzie można usłyszeć RGG Trio. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza. RGG będzie promowało swoją płytę „Szymanowski”, grając nie tylko na dwóch scenach Jarasum, ale również w Seulu, jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu. Wszystko odbędzie się w dniach 4, 5 i 6 października.

 

 

Trio RGG założone zostało w 2001 roku. Na koncie mają 6 płyt: Scandinavia, Straight Story, Unfinished Story, True Story, One, Szymanowski.


Są laureatami m.in. Bielskiej Zadymki Jazzowej (2003) i Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Otrzymali II i III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy (2003), Nagrodę Publiczności i II Nagrodę 27. Festival Internacional de Jazz de GETXO w Hiszpanii (2003).

 

RGG

Łukasz Ojdana – fortepian
Maciej Garbowski – kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja

Od 2001 roku RGG jest coraz bardziej identyfikowane z europejskim smakiem muzyki improwizowanej, wykonywanej przez trio fortepianowe. Od roku 2013 trio występuje w odmienionej formule. Po 12 latach istnienia RGG w miejsce Przemysława Raminiaka zawitał Łukasz Ojdana, młody utalentowany pianista, który tchnął wiatr w żagle RGG.

Jest to zapewne pierwszy w historii przypadek, gdy w trio fortepianowym zmienia się pianista. Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreowanie artystycznego kształtu. Nazwa więc pozostaje, a trio rusza w dalszą drogę. Jesteśmy pewni, że publiczność, która jest z RGG od samego początku, tj. od 2001r. nie będzie zawiedziona.


RGG dozuje słuchaczom uczucia, podając je w czystej, pozbawionej zbędnej oprawy formie. Potrafią być oszczędni, a za chwilę niebywale ekspresyjni, za każdym razem jednak wracając do kojącej ciszy.


 

RGG vimeo from Marek Bania on Vimeo.

Obecność polskich muzyków jazzowych w Korei i Japonii to nie tylko kontynuacja współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z festiwalem Jarasum, lecz również efekt ich poprzednich pobytów. W zesżłym roku Instytut Adama Mickiewicza i Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu Jazztopad zorganizowali inicjatywę „Focus on Polska”. Odbyła się ona w ramach Jarasum. Wystąpiły takie gwiazdy jak Tomasz Stańko, Maciej Obara czy młody pianista i kompozytor Nikola Kołodziejczyk z Triem Stryjo. W tym roku oprócz Tria RGG na Jarasum wystąpi Anna Maria Jopek oraz Pink Freud.

www.rggtrio.com