Trilok Gurtu i trio BoZiLo czyli piątkowy Sopot Jazz Festival

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

10-go październiak w Sali Kryształowej Zatoki Sztuki w Sopocie, w ramach Sopot Jazz Festival wystąpią Trilok Gurtu oraz trio BoZiLo.

Trilok Gurtu, perkusista i perkusjonista ur. w 1951 r. w Bombaju w Indiach. Gurtu wywodzi się z rodziny muzycznej. W wieku sześciu lat zaczął grać na tabli pod kierunkiem Ahmeda Jana Thirakwy. W 1965 r. wraz z bratem założyli swój pierwszy zespół perkusyjny.
Jazzem zainteresował się dzięki płycie Johna Coltrane’a “Plays The Blues”. Po koncertach w Europie w 1973 r. z hinduskim zespołem funkowym pozostał we Włoszech, a w 1976 r. wyjechał do Nowego Jorku, gdzie nawiązał długotrwałą współpracę z saksofonistą Charliem Mariano. Grywał także z trębaczem Donem Cherrym i kontrabasistą Barre’em Phillipsem.

W 1984 r. Gurtu zastąpił tragicznie zmarłego Collina Walcotta w grupie Oregon, a w 1988 r. występował  i nagrywał z Johnem McLaughlinem. Wśród muzyków, którzy chętnie zapraszali go do współpracy, odnotować należy m.in. Johna Abercrombiego, Philipa Catherine’a, Archiego Sheppa, Dona Cherry’ego, Ralpha Townera, Joego Zawinula, Jana Garbarka, Billa Evansa, Davida Gilmore’a.
Zgodnie z tradycją hinduską, wszystkie swoje instrumenty perkusyjne obsługuje, siedząc na podłodze. Uwielbia różnego rodzaju efekty brzmieniowe, np. zanurza rozwibrowany gong w wodzie (technikę tę wymyślił John Cage), ale stosuje je ze smakiem i zawsze w zgodzie ze swoim idealnym poczuciem rytmu.
 


Francuski saksofonista Julien Lourau, serbski pianista Bojan Zulfikarpašic i algierski perkusista Karim Ziad są zespołem BoZiLo, założonym w 2002 roku przez Bojana Z, z okazji Sarajevo Jazz Fest.
Tworzą jazz, który łączy ich poszczególne wpływy: funkowe, bałkańskie i północnoafrykańskie. Potężne motywy trzech liderów płynnie tworzą improwizację, dając muzykę uroczystą, intensywną, a nawet wybuchową.Choć ich przyjaźń trwa już ponad dwie dekady, ich pierwszy album – Live - wydano w 2011roku. Grają tak zaraźliwie radośnie, że będziemy ich jeszcze słyszeć przez długi czas!

 

Tego samego dnia w namiocie festiwalowym w Zatoce Sztuki wystąpią także Grzegorz Nagórski Quartet. Towarzyszyć im będą Kalman Olah, Manfred Bruendl i Klemens Marktl.

CO? – Sopot Jazz Festival - dzień 3
KTO? – Trilok Gurtu / Julien Lourau, Bojan Zulfikarpašic, Karim Ziad / Grzegorz Nagórski Quartet, Kalman Olah, Manfred Bruendl i Klemens Marktl
GDZIE? – Sala Kryształowa Zatoka Sztuki, Sopot
KIEDY? – 10/10/2014, 19:30
BILETY? – 75 zł (normalny) / 60 zł (ulgowy)

Tagi: