Tradycyjne Zaduszki Jazzowe odbędą się w całej Polsce - od Krakowa aż po Gdynię

Autor: 
Redakcja

W wielu miastach Polski w najbliższych dniach odbędą się koncerty pod nazwą Zaduszki Jazzowe. Tradycja ta jest kultywowana niezmiennie przez polskich muzyków jazzowych. Rozpoczęli ją już pół wieku temu: Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Krzysztof Komeda Trzciński, Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Witold Sobociński, Witek Kujawski i wielu innych. Muzycy zbierali się w prywatnych mieszkaniach lub w kościołach i grali dla wtajemniczonych słuchaczy.

W Dzień Zaduszny 1954 roku doszło do spotkania polskich jazzmanów. Odbyło się ono na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi. Chociaż tamto spotkanie nie miało charakteru koncertowego, jednak notuje się w historii jako pierwsze ogólnopolskie jam session, znane dzisiaj jako pierwsze Krakowskie Zaduszki Jazzowe.

Zacznijmy więc od 58. Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Tegoroczny festiwal, odbędzie się w dniach 2 - 9 listopada, zadedykowany jest pamięci Jarka Śmietany. Koncerty odbędą się w Krakowie, Wieliczce, Zabierzowie, Trzebini i Lanckoronie. W ponad półwiekowej tradycji tego festiwalu publiczność miała możliwość wysłuchać najwybitniejszych muzyków jazzowych z całego świata, zobaczyć specjalne festiwalowe projekty, a także uczestniczyć w jedynej w swoim rodzaju jazzowej mszy św. w Bazylice oo. Dominikanów, jak również  koncertach w niezwykłej scenerii Kopalni Soli „Wieliczka”.

 


58. Krakowskie Zaduszki Jazzowe  JAREK ŚMIETANA IN MEMORIAM

2 XI An On Bast & Maciej Fortuna, 
Funk de Nite fet. Bryan Corbett (GB), Krystyna Stańko „Kropla słowa”
3 XI
 Boba Jazz Band jubileusz 25-lecia zespołu  

3 XI 
Piotr Domagała Trio „Pnącza”
4 XI 
XXVII MSZA ŚW. JAZZOWA
4 XI 
Mike Greene (USA) & Łukasz Wiśniewski
7 XI 
Jam session
8 XI 
Adam Kawończyk Ouartet
8 XI 
Ananke

9 XI 
Wayne Markus (USA) & Soul Finger, 
Adam Oleś Hurdu Hurdu
, Soul Hunters Gospel Choir
 

Dominikańskie Zaduszki Jazzowe stanowią jeszcze inny rozdział w tradycji listopadowych koncertów jazzowych. Jak co roku modlitwą i muzyką artyści uczczą pamięć zmarłych muzyków. Zaduszki Jazzowe odbędą się u dominikanów na warszawskim Służewie, w Krakowie i Lublinie.
2 listopada na Zaduszki Jazzowe zapraszają dominikanie do służewskiego kościoła Świętego Dominika w Warszawie. O godz. 19.30 odprawiona zostanie msza święta, której uczestnicy będą się modlić za zmarłych muzyków. Po mszy w dolnym kościele odbędzie się koncert zespołu RGG Trio. Tegoroczne Zaduszki poświęcone będą pamięci zmarłego w styczniu Zbigniewa Wegehaupta, uznawanego za najlepszych basistów na polskiej scenie jazzowej. W kwietniu 2011 roku muzyk brał udział w kościele na Służewie w akademickich rekolekcjach jazzowych, które głosił zmarły kilka miesięcy później o. Andrzej Hołowaty, wielki miłośnik jazzu.
4 listopada już po raz 27. msza święta jazzowa odprawiona zostanie w dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Po mszy celebrowanej o godz. 19.30 odbędzie się koncert zaduszkowy. Pomysłodawcą organizowania Zaduszek Jazzowych u krakowskich dominikanów jest Jan Budziaszek, znany perkusista i świecki ewangelizator. W 1987 roku zamówił mszę w dominikańskiej świątyni za zmarłych amerykańskich muzyków jazzowych. Po modlitwie obecni w kościele Świętej Trójcy artyści zagrali koncert. Od tamtej pory Zaduszki odbywają się tutaj co roku.
Po raz siódmy natomiast Zaduszki Jazzowe odbędę się u ojców dominikanów w Lublinie. 9 listopada w bazylice Relikwii Krzyża Świętego o godz. 19.30 rozpocznie się msza, a po niej Stanisław Soyka wystąpi z koncertem poświęconym twórczości Czesława Niemena.

Na Zaduszki Jazzowe zapraszają takie miasta jak:

Wrocław
Dziś, o godzinie 20.00 w Centrum Sztuki Impart odbędzie się koncert jazzowy poświęcony pamięci Ryszarda Gwalberta Miśka - muzyka jazzowego, saksofonisty, twórcy i kierownika Polskiego Teatru Instrumentalnego. Wystąpią przede wszystkim muzycy środowiska wrocławskiego, którzy współpracowali z Artystą: Marek Bałata, Michał Czwojda, Zbigniew Czwojda, Tomasz Grabowy, Jerzy Kaczmarek, Robert Kamalski, Tomasz Kasiukiewicz, Janusz Konefał, Jacek Krzaklewski, Zbigniew Lewandowski, Artur Lesicki, Marcin Lutrosiński, Marek Markowski, Igor Pietraszewski, Adam Skrzypek, Tomasz Wilczyński. Wizualizacje: Czesław Chwiszczuk, Witold Liszkowski.

Gdynia
Z inicjatywy saksofonisty Przemka Dyakowskiego w kościele Ojców Franciszkanów w Gdyni Zaduszki Jazzowe poświęcone pamięci zmarłych muzyków odbywają się corocznie. W tym roku, 2 listopada o godz. 19.00 rozpoczną się po raz piętnasty. Usłyszymy kilkudziesięciu artystów trójmiejskiego jazzu. Choć od piętnastu lat wydarzeniu przyświeca ta sama idea – corocznie następuje rotacja w składzie artystów – do weteranów polskiego jazzu dołączają liczni młodzi muzycy z Akademii Muzycznej.

 

 


Bydgoszcz
Klub Eljazz i Teatr Polski zapraszają na dwa koncerty, które odbędą się pod wspólną nazwą Zaduszki Jazzowe, 1 listopada o 19:00 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Będzie można posłuchać i zobaczyć projekt „Ananke". Widowisko łączy w sobie muzykę, choreografię, narrację literacką, wizualizację i rzeźbę. W drugiej części koncertu zagra bydgoski zespół muzyczny Eljazz Quintet.

Pińczów
Dziewiąte już Pińczowskie Zaduszki Jazzowe odbędą się w dniach 2 i 3 listopada w pińczowskim Belwederze. Wypełnią je cztery koncerty: Piotr Schmidt Group & Wojciech Myrczek, trio Karolak, Muniak, Czerwiński, Adam Bałdych Quartet, Grażyna Auguścik.

Siedlce
55. Zaduszki Jazzowe odbędą się w Sali Widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury. Wystąpią: Adam Pierończyk Trio, Eljazz Bigband (7 listopada) oraz Michał Wierba Doppelganger Project i Aga Zaryan (8 listopada).

Węgorzewo
W sobotę, 2 listopada Węgorzewskie Centrum Kultury zaprasza na koncert. Gwiazdą tegorocznych Zaduszek Jazzowych będzie Sławomir Jaskułke. Wystąpi także Orkiestra Small Band z WCK.

Kartuzy
Wojciech Nahorny wystąpi 8 listopada w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Kartuzach.

Opole
W dniu 9 listopada w Filharmonii Opolskiej wystąpią wokaliści z towarzyszeniem zespołów: Krystyna Stańko oraz Janusz Szrom. Będzie to już VII edycja Zaduszek Jazzowych w Opolu.


Poznań
Nieprzerwanie od 2002 roku wielkopolscy artyści jazzowi muzyką i modlitwą wspominają tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje. W tym roku Zaduszki Jazzowe odbędą się w bazylice farnej, 5 listopada  o godz. 19.00. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Natalia Niemen, Maciej Fortuna, Jacek Piskorz, Piotr Kałużny, Krzysztof Dys.Szczecinek
9 listopada o godz. 18:30 w kościele pw. Ducha Św. w Szczecinku zagrają muzycy z Zespołu „ArteFakt” z Poznania, a towarzyszyć im będzie Chór ORANTES pod dyrekcją Szymona Cieślara oraz Magdalena Górecka (wokal).

Ełk
Ełckie Centrum Kultury zaprasza w dniu 2 listopada na Zaduszki Jazzowe, wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski z zespołem, a jako support zagra band „48 h".


Tradycja Zaduszek na jazzowo przeniosła się także na Wyspy Brytyjskie razem z Polonią. Tegoroczne, już III Londyńskie Zaduszki oprócz jazzu mają w sobie domieszki innych dyscyplin artystycznych. W sobotę, 2 listopada o godz. 19:00 w piwnicy kościoła na Parafii Devonia w Londynie będzie można nie tylko posłuchać muzyki, ale obejrzeć także prace rzeźbiarzy, malarzy i fotografów.