Toruńskie Koncerty pod Gwiazdami

Autor: 
Redakcja

Koncerty pod Gwiazdami to nowy festiwal organizowany przez Centrum Kultury Dwór Artusa. Pod rozgwieżdżonym niebem, raz w tygodniu zaprezentują się wyjątkowi artyści. W ramach wydarzenia odbędą się koncerty m.in. Tomasza Stańki, Rykardy Parasol i Moyi Brennan. Koncerty pod Gwiazdami zastąpiły dotychczasowe letnie wydarzenie jakim był Artus Jazz Festival.

Już 1 lipca odbędzie się niezwykłym koncert Tomasza Stańki. Legendarny jazzman, wirtuoz trąbki w towarzystwie wybitnych amerykańskich muzyków z New York Quartet, zaprezentuje muzyczny hołd złożony polskiej noblistce, Wisławie Szymborskiej.

5 lipca na scenie wraz ze swymi gitarzystami, pojawi się znany i ceniony satyryk, poeta i bard Alosza Awdiejew. Ku uciesze wszystkich, którzy kochają humor na najwyższym poziomie, zabrzmią stare rosyjskie romanse, uliczny folklor z Odessy, klezmerskie motywy, cygańskie szaleństwo, ballady Okudżawy i Wysockiego.

Kolejny tydzień przyniesie nam kolejną niespodziankę. 13 lipca na plenerowej scenie ustawionej na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego pojawi się amerykańska artystka polskiego pochodzenia: Rykarda Parasol. Zdobywająca coraz większą popularność piosenkarka określana jest mianem „Nicka Cave’a w spódnicy”. Intrygująca barwa głosu, poetyckie teksty, a przede wszystkim hipnotyzująca muzyka sprawiają, że zapowiada nam się duże artystyczne wydarzenie, w którym koniecznie trzeba wziąć udział.

19 lipca wieczór wypełni muzyka Janis Joplin. Koncert Natalii Przybysz z towarzyszeniem 8- osobowego zespołu Kozmic Blues, będzie nie tylko lekturą obowiązkowa dla miłośników twórczości wielkiej Janis, ale także okazją do posłuchania unowocześnionych aranżacji klasycznych piosenek barwnych hipisowskich czasów.

Tydzień później wpadniemy w nastrój poetycki. A to za sprawą Janusza Radka, artysty wszechstronnego, obdarzonego niezwykłymi możliwościami wokalnymi. Muzyk z towarzyszeniem 4 osobowego zespołu zaśpiewa utwory ze swojej ostatniej płyty Z ust do ust, oprowadzając nas po swoim poetyckim i w pewien sposób odrealnionym świecie.

Ostatnim wydarzeniem festiwalu będzie występ niekłamanej gwiazdy: wokalistki kultowego zespołu Clannad, siostry Enyi, Moyi Brennan. 4 sierpnia Irlandka wystąpi z niezwykłym, pełnym mistycznego klimatu programem, w którym obok utworów z jej najnowszej płyty Affinity, znajdą się też wielkie przeboje Clannadu. Koncert Moyi Brennan jest jedynym występem w Polsce więc warto śpieszyć się z zakupem biletów na to wydarzenie, gdyż zapowiada się iście niezwykły wieczór.