Tomek Grochot Quintet w trasie z Eddiem Hendersonem!

Autor: 
Redakcja

Wybitny amerykański trębacz jazzowy, profesor prestiżowej nowojorskiej The Julliard School Eddie Henderson 6 grudnia poprowadzi mistrzowskie warsztaty na krakowskiej Akademii Muzycznej oraz rozpocznie trasę koncertową z Tomek Grochot Quintet. Po muzycznym dniu w Krakowie kwintet będzie kontynuować trasę koncertami festiwalu Jazz Bezz... w Przemyślu oraz na Ukrainie, w Łucku i we Lwowie.

W ramach warsztatów Henderson wygłosi wykład na temat   Oddychanie jako zasadniczy aspekt frazowania i kształtowania indywidualnego brzmienia. Odbędą się  także  zajęcia praktyczne ze studentami indywidualnymi i zespołami. Wieczorem zaś trębacz da koncert w  towarzystwie znakomitych polskich muzyków: Macieja Sikały na saksofonach, Dominika Wani na fortepianie, Maxa Muchy na kontrabasie i Tomka Grochota na bębnach. W programie znajdą się wybrane kompozycje Tomka Grochota z wydanego w 2010 roku albumu „My Stories”, płyty wysoce cenionej zarówno przez krytykę, jak i fanów jazzu, krążka, na którym także możemy usłyszeć amerykańskiego gwiazdora.

Eddie Henderson to jeden z najsłynniejszych trębaczy jazzowych, spadkobierca Louisa Amstronga, Milesa Davisa, Freddiego Hubbarda i Lee Morgana.  Grał na stałe z Mwandishi Herbim Hancockiem w jego sekstecie, współpracował ponadto między innymi z takimi sławami, jak Max Roach, Jimmy Cobb, Philly Joe Jones,  Elvin Jones, McCoy Tyner,  Art Blakey  Jazz Messengers, Dexter Gordon, Roy Haynes, Joe Henderson, Victor Lewis, Benny Golson, Billy Hart, Bennie Maupin, Al Foster, John
Scofield, Billy Harper i licznymi innymi.

Dziś obowiązki profesorskie znakomicie łączy z intensywnym życiem koncertowym, grając  na całym świecie z wieloma muzykami, przede wszystkim z Mingus Big Band, Eddie Henderson Quartet, The Cookers, Billy Harper Quintet, a od chwili nagrania albumu „My Stories” z Tomek Grochot Quintet.

Tomek Grochot to znakomity perkusista, perkusjonista i kompozytor jazzowy,  artysta angażowany przez pierwszoligowych jazzmanów polskich. Jako kompozytor i lider zadebiutował w 2010 r. albumem „My Stories”. Szerszej publiczności znany jest także jako wyśmienity i oryginalny drummer i perkusjonista w projektach Nigella Kennedy’ego, Kroke, Edyty Geppert i Krzysztofa Herdzina (Złota Płyta w 2010 r.) Zdobywca pierwszych nagród podczas konkursów jazzowych w Siedlcach, Radomiu czy Gdyni. Ze swoim kwintetem z udziałem Eddiego Hendersona wystąpił dotychczas m.in. na festiwalach Bielska Zadymka Jazzowa czy Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles.

Tagi: